Psychogram testu Wechsiera (objaśnienia w tekście) – Psychologia kliniczna

Psychogram testu Wechsiera (objaśnienia w tekście)

zarówno na materiale wzrokowym, jak i sÅ‚uchowym, stwierdzono jedynie nieznaczne obniżenie tej sprawnoÅ›ci. Badany ma natomiast znaczne trudnoÅ›ci w odtwarzaniu materiaÅ‚u zÅ‚ożonego lub wymagajÄ…cego zachowania kolejnoÅ›ci. Wynika to ze sposobu relacjonowania danych biograficznych, zapamiÄ™tywania treÅ›ci opowiadaÅ„ i znieksztaÅ‚ceÅ„ – w kierunku konkretyzacji – przy zapamiÄ™tywaniu poÅ›rednim w piktogramie. CaÅ‚ość zebranego materiaÅ‚u przemawia raczej za wycinkowym zaburzeniem funkcji poznawczych i skÅ‚ania do przyjÄ™cia jako najbardziej prawdopodobnej hipotezy, że wystÄ™puje tu zlokalizowane uszkodzenie OUN. W zwiÄ…zku z tym badanie psychologiczne należaÅ‚oby rozszerzyć wprowadzajÄ…c metody stosowane przy ogniskowych uszkodzeniach mózgu, tym bardziej że badanie EEG wykazaÅ‚o patologiczny zapis z lewej, Å›rodkowej okolicy skroniowej. Powyższe badanie pozwoliÅ‚o jednak w pewnym stopniu wyjaÅ›nić skÅ‚onność badanego do fantastycznych wypowiedzi (podawaÅ‚, że zostaÅ‚ aresztowany za udany zamach na pociÄ…g, przebywaÅ‚ kolejno w czterech obozach koncentracyjnych i że wraz ze znanymi osobistoÅ›ciami braÅ‚ udziaÅ‚ w ruchu oporu), które nie zostaÅ‚y potwierdzone w wywiadzie przeprowadzonym z rodzinÄ…. WydajÄ… siÄ™ one mianowicie wynikać z motywacyjnych cech osobowoÅ›ci badanego, gdyż w badaniu testem TAT bardzo wyraźnie i niemal stereotypowo wystÄ…piÅ‚y przejawy potrzeby uznania, dokonania czegoÅ› wielkiego, dominowania. Wszystkie jego opowiadania miaÅ‚y silny Å‚adunek dramatyczno-emocjonalny, ale koÅ„czyÅ‚y siÄ™ na ogół optymistycznie. Także informacje o tych cechach jego osobowoÅ›ci, uzyskane w pogłębionym wywiadzie rodzinnym, pozwalajÄ… stwierdzić, że aktualnie toczÄ…cy siÄ™ proces chorobowy – przez obniżenie samokontroli-tylko nasiliÅ‚ istniejÄ…ce już poprzednio skÅ‚onnoÅ›ci badanego do przesady i fantazjowania.
Niekiedy problemy związane z oceną deficytu umysłowego typu organicznego są jeszcze bardziej skomplikowane.
U pacjenta (E. M.) lat 31, majÄ…cego niepeÅ‚ne wyksztaÅ‚cenie wyższe, politechniczne, stwierdzono w badaniu psychiatrycznym halucynacje, pseudohalucynacje i wyraźne interpretacje ksobne. Po zebraniu danych biograficznych od rodziny okazaÅ‚o siÄ™, że pacjent od 12 lat nadużywaÅ‚ alkoholu. PiÅ‚ czÄ™sto, dużo, przepijaÅ‚ zarobione pieniÄ…dze, potem gÅ‚odowaÅ‚. Objawy psychotyczne psychiatrzy uznali za typowe dla zespoÅ‚u ha-lucynozy alkoholowej na podÅ‚ożu przewlekÅ‚ego alkoholizmu. W zwiÄ…zku z tym zaistniaÅ‚a potrzeba stwierdzenia, czy i jak przewlekÅ‚e zatrucie alkoholem wpÅ‚ynęło na sprawność poznawczÄ… badanego i czy nie spowodowaÅ‚o, dajÄ…cego siÄ™ uchwycić w badaniu psychologicznym, deficytu umysÅ‚owego. Po ustÄ…pieniu mÄ™czÄ…cych pacjenta omamów (okres trzech tygodni) przebadano go testem Wechsiera uzyskujÄ…c nastÄ™pujÄ…ce rezultaty. Iloraz inteligencji w skali sÅ‚ownej wynosiÅ‚ 127, a w bezsÅ‚ownej 85. MaksymalnÄ… liczbÄ™ punktów (18) uzyskaÅ‚ badany w podteÅ›cie Rozumowania Arytmetycznego i PodobieÅ„stw. Wysokie wyniki stwierdzono także ‘w pod-
testach badajÄ…cych wiedzÄ™ i rozumienie. Obniżone wyniki sÅ‚ownika można wyjaÅ›nić tym, że badany do 25 roku życia przebywaÅ‚ w Å›rodowisku obcojÄ™zycznym. Znacznie obniżone, w stosunku do wyników caÅ‚ej skali sÅ‚ownej byÅ‚a liczba punktów uzyskanych w powtarzaniu cyfr. Zanotowano także 3 punkty różnicy miÄ™dzy powtarzaniem cyfr wprost i wspak. Oprócz tego obniżeniu ulegÅ‚y wyniki caÅ‚ej skali bezsÅ‚ownej, a w niej najniższe wyniki badany uzyskaÅ‚ w ukÅ‚adankach (5), symbolach cyfr (6), porzÄ…dkowaniu obrazków (7), w klockach (8). Po uzyskaniu przez badanego 102 punktów w teÅ›cie Bender-Gestalt stwierdzono, że sprawność intelektualna badanego ulegÅ‚a obniżeniu najprawdopodobniej wskutek przewlekÅ‚ego zatrucia alkoholem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że najwyraźniej odbiÅ‚o siÄ™ to na funkcjach uwagi i sprawnoÅ›ciach wymagajÄ…cych planowania i przewidywania oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Na podstawie danych empirycznych dotyczÄ…cych wpÅ‚ywu przewlekÅ‚ego zatrucia alkoholem na sprawność umysÅ‚owÄ… (Rachowski A., SÄ™k H., 1968), przewidziano, że dÅ‚uższy okres abstynencji może przynieść w tym wzglÄ™dzie pewnÄ… poprawÄ™. Stwierdzono to za pomocÄ… eksperymentów klinicznych. Zastosowano w tym celu próbÄ™ wykreÅ›lenia liter i labirynty rysunkowe w dwóch odmianach paraÅ‚elnych. Badania przeprowadzono dwukrotnie w odstÄ™pie trzech miesiÄ™cy. W obu eksperymentach oceniano czas wykonywania zadaÅ„ i liczbÄ™ błędów. Wyniki w badaniu, które przeprowadzono tuż przed przekazaniem pacjenta na oddziaÅ‚ odwykowy, byÅ‚y już znacznie lepsze niż wyniki badania poprzedniego, tzn. zmniejszyÅ‚ siÄ™ czas ich wykonywania i obniżyÅ‚ siÄ™ procent błędów. Zalecono wiÄ™c przeprowadzenie po okresie dÅ‚uższej abstynencji (np. pół roku) peÅ‚nych kontrolnych badaÅ„ psychologicznych. Psycholog wysunÄ…Å‚ także, na podstawie materiaÅ‚u diagnostycznego obejmujÄ…cego caÅ‚ość osobowoÅ›ci badanego, wniosek, że picie alkoholu miaÅ‚o poczÄ…tkowo charakter obronny. Ustalono mianowicie, że badany zaczÄ…Å‚ nadużywać alkoholu po utracie obojga rodziców, gdy stanÄ…Å‚ przed koniecznoÅ›ciÄ… zrezygnowania z planów życiowych. MiaÅ‚a na to również wpÅ‚yw emigracja i trudnoÅ›ci, jakie napotykaÅ‚ badany w nowym, obcym mu Å›rodowisku. Mechanizm obronny przeksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ stopniowo w nałóg, a nastÄ™pnie przeszedÅ‚ w fazÄ™ przewlekÅ‚ego alkoholizmu, co spowodowaÅ‚o – oprócz degradacji spoÅ‚ecznej – przerwanie studiów, podejmowanie coraz gorzej pÅ‚atnych prac, zaniedbywanie pracy, ostry stan psychotyczny i zmiany w OUN. UwzglÄ™dnienie powyższych momentów pozwoliÅ‚o także w tym przypadku na postawienie odpowiednich postulatów psychoterapeutycznych.
Podsumowując należy więc podkreślić, jak bardzo różnorodna i skomplikowana jest problematyka psychologicznej diagnozy deficytu umysłowego typu organicznego, jak bardzo splata się ona w klinice chorób psychicznych z wszystkimi niemal pozostałymi formami diagnozy. Postępowanie diagnostyczne w tego rodzaju przypadkach wymaga od psychologa dużej plastyczności, pomysłowości i ostrożności.
191

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • omamy i halucynacje
  • pisanie testu piktogramy
  • zachowania stereotypowe na podÅ‚ożu organicznego uszkodzenia oun
  • wykreÅ›lić liczby psychologiczne badanie
  • testy-OUN
  • testy OUN psycholog
  • renta na uszkodzenie oun
  • psychologjapoznawczaobjasnienia
  • psychologia-kliniczna likala com psychogram-testu-wechsiera-objasnienia-w-tekscie
  • psychologia eksperyment piktogramy
  • psycholog uszkodzenie oun
  • diagnoza organicznego uszkodzenia oun
  • pisanie cyfr a osobowość
  • piktogramy psychologia
  • jak zbadać uszkodzenia oun psychologia
  • iloraz inteligencji test osobowosci psychiatra
  • iloraz inteligencji sÅ‚ownej symbol
  • iloraz inteligencji sÅ‚ownej
  • duża różnica inteligencja sÅ‚owna i bezsÅ‚owna

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

Samobójstwa i zaburzenia psychiczne (zwłaszcza depresje).
PSYCHOLOGIA KRYZYSU
Patogeneza i epidemiologia.
Wróćmy do naszego pacjenta z tym objawem chęci użycia ostrego narzędzia w celu unieszkodliwienia własnej matki i przyszłej żony
Definicje.
Zaburzenia osobowości.
Leczenie zaburzeń seksualnych.
W związku z tym nie tyle je tłumi, co zamienia
Pochwica Skurcz mięśni otaczających pochwę, powodujący zamknięcie wejścia do pochwy.
Obraz kliniczny zaburzeń seksualnych.

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 August 13, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna