Jedna z form naszej cyklicznej aktywności jest aktywność dobowa, regulowana przez tzw. zegar biologiczny który zlokalizowany jest w podwzgórzu. Produkowany hormon melantolina odpowiedzialny jest za nasz dzienny wydatek energetyczny. Ranny spadek poziomu melantoliny, produkowany głównie w nocy związany jest z dziennym oświetleniem. Mózg reguluje wszystkie nasze zegary biologiczne za pomocą gruczołu zwanego przysadką mózgową. Każdego ranka przysadka stymuluje wydzielanie nadnerczy – hormonu kortizalu stanowiącego poranny zastrzyk wzmacniający. Aktywne po przebudzeniu są również hormony stresu: adrenalina i noradrenalina. Adrenalina to hormon strachu. Noradrenalina hormon gniewu i agresji. W stresie możemy odczuwać strach i gniew. Nadnercza wydzielają 4 cząsteczki strachu na jedną cząsteczkę gniewu. Noradrenalina pomaga również utrzymać stan pobudzenia, wzmaga koncentracje. Po ustani stresu zagrożenia poziom adrenaliny i noradrenaliny powraca do normy. Hormony jeszcze przed urodzeniem zaczynają kształtować nasze życie. Gdy dziecko posiada kod genetyczny chłopca jego jądra zaczynają wytwarzać testosteron. Odpowiedzialny za kształtowanie się męskich narządów płciowych. Po 15 tygodniu życia wytwarza hormon tyroksynę, zapewniający dziecku równomierny wzrost. U dorosłych hormon ten odpowiedzialny jest za przyrost tkanek. Tyroksyna określa w jakim tępię spalamy zapas tkanki tłuszczowej a także pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała. Jedynym składnikiem przyswajalnym przez mózg jest glukoza. Hormon produkowany przez trzustkę – insulina przechwyca zapas cukru we krwi, tworząc zapas energetyczny, który może być spożywany w czasie nagłego wysiłku. Wieczór to moment gdzie następuje zmiana równowagi miedzy wszystkimi hormonami. Faza nocna to sen, który wiąże się ze źródłem regeneracji. Przysadka rozpoczyna produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za odbudowe strat komórkowych poniesionych w czasie dnia. Hormon to więcej niż zegar biologiczny, chemiczne informacje. Hormony zawiadamiają naszym życiem. W chwilach spokoju czuwają by nasz organizm funkcjonował poprawnie. W chwilach zagrożenia przygotowują nasz organizm aby umiał przeżyć trudności. Hormony wytwarzały się w procesie ewolucji i dbają o nasze zdrowie i komfort psychiczny.
Hormon miłości
Jednym z hormonów odpowiedzialnych za miłość jest dopamina, która dobrze usposabia nas do świata, każe uświadomić się do nieznajomych. W tym miłosnym narkotyku bierze udział noradrenalina, która pobudza wytworzenie adrenaliny a ta z kolei przyśpiesza bicie serca, pocenie się dłoni, rumieńce na twarzy. Hormon lenoloalomina powoduje stan uniesienia. Ten eliksir miłości czasami bywa tak silny, że blokuje czynności mózgu rządzące się logiką. Siedliskiem emocji jest układ limbiczny, który niekiedy zyskuje przewagę nad bardziej rozsądna kora mózgową i następuje zakłócenie równowagi pracy mózgu. konsekwencją tego jest zły wybór partnera w miłości. Wspomniana dopamina odpowiada za prawdziwa miłość (porucz zauroczenia), gdyż stymuluje wytwarzanie oksytocyny, która utrzymuje nas w monogamii, zachowuje więzy rodzinne i wzmacnia więzy między matka a dzieckiem.
Hormon leku
Gdy w mózgu brakuje jądra migdałowego, które wpływa na emocje można inaczej spojrzeć na uczucia i zachowanie się człowieka. Bez tego narządu można doznawać niekontrolowanych stanów niepokoju i gniewu. Podwzgórze potrafi wywołać przyjemność bądź niepokój w reakcji bodziec zewnętrzny. Uczucie to jest kontrolowane przez jądro migdałowe.
Hormon agresji
To co przeżywamy w dzieciństwie tworzy wzorzec usposobienia i osobowości. Zbyt wiele stresów w tym okresie prowadzi do trwałego obniżenia poziomu serotoniny i podwyższenia poziomu noradrenaliny, co prowadzi do sytuacji konfliktowych. Środkiem, który spowalnia wybuchy złości, agresji jest lek o nazwie prozak.
Rozdział 6. Integracyjna działalność mózgu na przykładzie wybranych układów organizmu ludzkiego.
Układ komórek tworzących narządy i struktury biologiczne, ważne dla życia i rozwoju człowieka-to jest organizm. Integracyjnej działalności mózgu zawdzięczamy, że organizm nie jest luźnym zbiorowiskiem komórek lecz racjonalną ich organizacją.
Układ kostno – stawowy
– aby zrozumieć koordynację ruchową, psychomotoryczną trzeba poznać ukł. kostno-stawowy. Kościec jest strukturą, która trzyma w ryzach cały nasz organizm, dzięki której możemy chodzić, skakać, chwytać przedmioty. Kości także chronią ważniejsze narządy np.: mózg.
Struktura i funkcje kości. Po urodzeniu mamy 350 kości (później niektóre z nich się łączą-kości czaszki). Szkielet dorosłego człowieka składa się z 200 kości.
Budowa kości : kości są wewnątrz porowate, a twarda i zwarta jest tylko część zewnętrzna. Wykazują pewną elastyczność, dzięki której wykazują większą wytrzymałość. Kości zachowują subtelną równowagę pomiędzy lekkością i wytrzymałością. Wewnątrz kości znajdują się blaszki kostne, zbudowane z resztek stale niszczonych kości. Te resztki są wykorzystywane do odbudowy zniszczonych powierzchni.
Są dwa powody dla ciągłego niszczenia i odbudowywania kości. Jeden z nich to zwykła odnowa komórek dokonująca się we wszystkich tkankach. Drugi powód to fakt, że kości stanowią rodzaj banku wapnia. To bardzo ważny pierwiastek biorący udział prawie we wszystkich procesach życiowych. Kości są ogromnym składem wapnia dostępnym w miarę potrzeby dla innych części organizmu. Ciągłe niszczenie kości uwalnia jony wapnia, które wracają z kości do krwioobiegu do którego dostały się ze strawionego pokarmu i są rozprowadzane do tych części organizmu, które aktualnie potrzebują wapnia. Np.: ciąża – tworzenie nowego szkieletu w łonie matki wymaga większej ilości wapnia, tak samo w czasie karmienia piersią.
Gospodarka wapniowa sterowana jest przez witaminy i hormony. Hormony sprawują kontrolę nad wieloma przekształceniami kości. Np.: menopauza – niedobór hormonów może powodować odwapnienie kości; dzieciństwo – hormony regulują wzrastanie układu kostnego. Tak więc pobudzanie wzrostu kości zależy od ilości hormonów. Istnieją rodzaje hormonów działających na nasady kości powodując ich wydłużenie (proces ten zachodzi do 20 roku życia – wzrost jest uwarunkowany genetycznie). Brak hormonów powoduje karłowatość, nadmiar – gigantyzm.
Jeszcze jest jedna ważna właściwość kości mająca podstawowe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu : centralne przestrzenie wewnętrzne naszych kości to miejsca w których wytwarzane są komórki krwi (krwinki czerwone, białe i płytkowe). Te miejsca to szpik kostny. Wszystkie rodzaje komórek mają wspólnego przodka, jedną komórkę macierzystą. W przebiegu kolejnych podziałów z komórki macierzystej powstają krwinki czerwone, różne rodzaje białych (kwasochłonne, limfocyty, monocyty i inne), krwinki płytkowe. Jest to produkcja ciągła. Krwinki czerwone przenoszą tlen. Codziennie produkuje się ich ok. 200 miliardów. Krwinki czerwone biorą udział w krzepnięciu krwi. Krwinki białe biorą udział w procesach obronnych organizmu.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- agresja po przebudzeniu
- agresja po obudzeniu
- odczuwanie strachu w nocy po przebudzeniu
- noradrenalina hormon agresji
- nadmiar melantoliny
- jądro migdałowe serotonina
- hormon odpowiedzialny z aktywność
- gniew po obudzeniu
- agresja u dziecka po przebudzeniu
- agresja u dzieci po przebudzeniu
- agresja po przebudzeniu u dzieci
- po przebudzeniu hormony