Deprywacja sensoryczna a stany świadomości

Pewnego zimnego dnia czterech pielgrzymów wybrało się na szczyt góry. Mają oni nadzieję, że podczas postu i odcięcia od świata zewnętrznego (deprywacja sensoryczna) doznają halucynacji, które jak wierzą wniosą w ich życie ważne informacje. Nastąpiło to po trzech dniach postu. Prawdopodobnie coś zaburzyło normalne działanie serotoniny, bo jak poziom serotoniny ulega zmianie, to wzgórze traci zdolność kontrolowania napływu informacji. Pielgrzymom zbadano krew przed wyprawą i w trakcie. Badanie wykazały, że bezpośrednio po halucynacjach receptorów było dwa razy więcej. Przypuszcza się, że na skutek deprywacji zmysłowej w mózgach pielgrzymów zwiększył się poziom serotoniny i przerwał hamujący obwód wzgórza.
Psychodeliki i wyobraźnia
Pewien artysta jako młody student akademii zaznajomił się z wpływem leku psychodelicznego (LSD) na jego wyobraźnię. LSD podobnie jak psylocyna przypomina budową serotoninę i łączy się z receptorami serotoniny w mózgu. Artysta z rozmysłem manipulował mózgiem. Środki psychodeliczne mogą być wspaniałym narzędziem dla malarzy wizjonerów, pozwalają bowiem dostrzec ukryte wymiary świadomości, albo ukrytą podświadomość. To jakby na kilka godzin zwariować, a potem oprzytomnieć, gdyby nie uzależnienie.
Hipotetyczny dopaminowy mechanizm parkinsonizmu i schizofrenii
Inny transmiter kontrolujący pracę mózgu to dopamina, która działa jak spowalniacz. Dopamina wędruje w mózgu specjalnymi ścieżkami. Naukowcy odkryli kilka szlaków dopaminowych w zwojach podstawowych mózgu. Zwoje u podstawy mózgu znajdują się we wnętrzu mózgu i odgrywają decydującą rolę w wykonywaniu płynnych i kontrolowanych ruchów. Kiedy dopamina przestaje dopływać do tego rejonu, powstaje choroba Parkinsona (utrata zdolności inicjowania i kontrolowania ruchów). Dopamina dopływa także do płatów czołowych, gdzie tak jak serotonina reguluje przepływ informacji dochodzących z innych części mózgu. Schizofrenia pojawia się bez ostrzeżenia, zwykle pod koniec okresu dorastania. Niszczy osobowość, powoduje myślenie urojeniowe, kradnie człowiekowi zdolność jasnego myślenia. Schizofrenia nadal jest zagadką, ale lekarze uważają, że musi mieć ona związek z systemem dopaminowym. Podczas badania mózgu rezonansem magnetycznym, u osób dotkniętych schizofrenią są widoczne objawy zmniejszonego dopływu krwi do płatów czołowych, gdzie przebiegają najważniejsze ścieżki dopaminowe. System dopaminowy odgrywa ważną rolę nie tylko w chorobach psychicznych, lecz też w łagodniejszych zaburzeniach. Za mało dopaminy w korze może wywołać nadmierną podejrzliwość, zdolność do paranoi lub ograniczyć kontakty z otoczeniem. Uważa się także, że dopamina wywołuje uczucie zadowolenia, nazywana jest substancją przyjemnościową. Istnieje nawet teoria, że dopamina pomaga regulować uczucie bólu w organizmie. Każde podrażnienie ciała pobudza kilka receptorów, które wysyłają sygnał przez rdzeń kręgowy do mózgu. Mózg ocenia ten ból i reaguje. Czasem uwalnia własne środki zw. endorfinami. Endorfiny wiążą się ze specjalnymi narkotycznymi receptorami neuronów, gdzie rozpoczyna się proces łagodzenia bólu.
Dopamina gra także rolę, być może w najsilniejszym ludzkim uczuciu – w miłości.
Rozdział 5 Układ hormonalny a aktywność i emocje