Mózg i umysł
Operacje umysłowe
Analiza – oznacza myÅ›lowe oddzielenie elementów caÅ‚oÅ›ci (przedmiotów, zjawisk, sytuacji). Synteza – polega na myÅ›lowym scalaniu poszczególnych części skÅ‚adnikowych caÅ‚oÅ›ci. Porównanie – jest operacja zestawienia ze sobÄ… różnych elementów rzeczywistoÅ›ci z punktu widzenia ich podobieÅ„stwa bÄ…dź różnic. Abstrahowanie – polega na wyróżnieniu jakiejÅ› jednej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci elementu rzeczywistoÅ›ci i jednoczeÅ›nie pominiÄ™ciu ich cech. Uogólnienie – charakteryzuje siÄ™ ujmowaniem wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, cech wspólnych dla jakiejÅ› klasy rzeczy i zjawisk z pominiÄ™ciem cech jednostkowych. Operacje te stanowiÄ… podstawÄ™ najbardziej zÅ‚ożonych czynnoÅ›ci myÅ›lowych: pojęć i procesów myÅ›lenia. MyÅ›lenie pojÄ™ciowe jest najwyższÄ… forma poznania i orientacji w rzeczywistoÅ›ci, charakterystycznÄ… tylko dla czÅ‚owieka. DziÄ™ki myÅ›leniu czÅ‚owiek posiada zdolność przystosowania siÄ™ do zmiennych warunków rzeczywistoÅ›ci, co w psychologii nazywa siÄ™ inteligencja.
Pamięć
Życie kończy się w tedy gdy nie potrafimy wymienić informacji ze światem zewnętrznym. Poznajemy świat wybiórczo, w sposób ograniczony. Dzięki temu że posiadamy zdolność myślenia abstrakcyjnego, możemy sobie wyobrazić coś, wypełnić luki w odbiorze informacji zmysłowych. Na początku XX wieku istniały różne koncepcje na temat sposobu zapamiętywania, min teoria odrębnego zapamiętywania, teoria zespołu komórek, teoria odrębnego kodu.
Pamięć jest właściwością zachowawczą, polegająca na gromadzeniu i przechowywaniu ubiegłego doświadczenia oraz wykorzystywania go w różnych sytuacjach, jest jedna z podstawowych właściwości ludzi i zwierząt. Współcześnie psychologowie włączają pamięć w obszar procesów poznawczych dostrzegając udział pamięci na wszystkich etapach czynności poznawczych począwszy od odbioru treści informacji, czyli spostrzeżenia tego, co jest dane z zewnątrz, po najbardziej skomplikowane formy myślenia, zawierające wiele elementów twórczych.
Neuropsychologiczne mechanizmy pamięci
Obecnie wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje pamięci: ultrakrótkotrwałą (zmysłową), krótkotrwałą (operacyjną) i długotrwałą. Pamięć obejmuje miliardy komórek nerwowych i połączenia miedzy nimi. Stanowią one materialną podstawę funkcjonowania następujących rodzajów pamięci.
Pamięć zmysłowa
Jest to najprostsza forma pamięci (np. najwcześniejsza pamięć dotykowa u niemowlęcia). Dzięki specjalnemu typowi uczenia tzw. habituacji nasz umysł potrafi ignorować pewne dotykowe bodźce stałym nasileniu. Jest to charakterystyczne tylko do tego rodzaju pamięci. Podłożem tego zjawiska są zmiany w komórkach nerwowych receptorów. Jeśli receptory dotykowe są pobudzane przez dłuższy czas ich wrażliwość maleje. Zmiany zachodzą również w miejscach połączeń z różnymi komórkami. Powierzchnia stykających się komórek staje się mniej podatna na działanie tzw. neurotransmiterów, czyli substancji odpowiedzialnych za tępo przekazywania impulsów. Drugim faktem jest to, że nie wszystkie bodźce są dla nas jednakowo ważne.
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
Cechy osobowości Wymioty.
Przewlekłe zakażenia wirusowe.Zakażeniu ulega też obwodowy układ nerwowy.
Leczenie.Choroba PiekÄ….
Leki nasenne (hipnotyczne) .Klasyfikacja.
Upośledzenie umysłowe
Zaburzenia zachowania 191.Wyróżnia się kilka postaci depresji według J.
Zaburzenia emocjonalne rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie Mieszane zaburzenia umiejętności szkolnych 181.
Cykl życia rodziny Poniżej przedstawimy fazy cykly życia rodziny według 1.Psychiatria dzieci.
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
August 5, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: