Mimo przedstawionego wyżej zastrzeżenia, odnoszącego się do Art. 4,
uważam, że należy on do najważniejsrych w caÅ‚ym kodeksie, gdyż zawiera przesÅ‚anie, że aptekarz ma prawo i obowiÄ…zek poszukiwania i znalezienia najwÅ‚aÅ›ciwszego rozwiÄ…zania w każdym przypadku, którego prawo przewidzieć nie zdoÅ‚a. Nie nale’ry dziaÅ‚ać poza ani ponad prawem; jednak tam, gdzie otwierajÄ… siÄ™ obszary dziaÅ‚ania z koniecznoÅ›ci nie objÄ™te prawem `lub w prrypadkach wÄ…tpliwych – jedynÄ… wyroczniÄ… staje siÄ™ sumienie zawodowe. Etyka zawodowa tym różni siÄ™ od prawa, że głębiej siÄ™ga w sumienie czÅ‚owieka, jest bardziej wymagajÄ…ca niż normy prawne, nastawione na przeciÄ™tność postaw ludzkich. A wÅ‚aÅ›nie “ponad przeciÄ™tnych” postaw oczekuje od farmaceutów-spoÅ‚eczeÅ„stwo.
Polem do działania dla sumienia zawodowego jest m.in. Art. 10
Kodeksu traktujÄ…cy o zachowaniu tajemnicy zawodowej “z wyjÄ…tkiem prrypadków okreÅ›lonych prawem”. Jakie to sÄ… te prrypadki? PewnÄ… wskazówkÄ™ daje Art. 23 § I Kodeksu karnego: “Nie popeÅ‚nia przestÄ™pstwa ten, kto dziaÅ‚a w celu uchylenia bezpoÅ›redniego niebezpieczeÅ„stwa grożącego dobru spoÅ‚ecznemu lub jakiemukolwiek dobru jednostki, jeżeli niebezpieczeÅ„stwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poÅ›wiÄ™cone nie przedstawia wartoÅ›ci ocrywiÅ›cie wiÄ™kszej, niż dobro ratowane”. Teraz wÅ‚aÅ›nie powinno zadziaÅ‚ać wrażliwe sumienie aptekarza, który musi zadecydować, cry obowiÄ…zek zachowania tajemnicy zawodowej jest w konkretnym prrypadku dobrem mniejsrym, niż ratowane.
Wątpliwości może budzić w zestawieniu z Art. 5 i 8 Kodeksu Art. 31,
mówiÄ…cy, że kierownik apteki lub hurtowni, który tÄ™ funkcjÄ™ peÅ‚ni w charakterze pracownika, zobowiÄ…zany jest zawrzeć z wÅ‚aÅ›cicielem umowÄ™, która zapewniaÅ‚aby mu możliwość wykonywania zawodu zgodnie z przepisami niniejszego Kodeksu. Istnieje w tym wypadku wyjaÅ›nienie Rzecznika Praw Obywatelskich [IS], że koncesja na prowadzenie apteki – niezależnie od tego, komu jest wydana – zobowiÄ…zuje do prowadzenia apteki zgodnie z UstawÄ…
184
o środkach farmaceutycznych. Jednym z warunków jest to, że kieromikiem apteki musi być farmaceuta. Zatrudnienie farmaceuty stwarza obowiązek respektowania przez właściciela wszystkich przepisów, dotyczących tego zawodu, pod groźbą utraty koncesji [10]; wynika stąd, że osobna umowa jest właściwie zbędna.
Praktyka wydaje siÄ™ jednak zaprzeczać tej wypowiedzi. Ogromna wiÄ™kszość wpÅ‚ywajÄ…cych do Rzeczników OdpowiedzialnoÅ›ci Zawodowej spraw dotyczy praktyk stosowanych w aptekach i hurtowniach, których wÅ‚aÅ›cicielami sÄ… osoby nie bÄ™dÄ…ce farmaceutami. Jeżeli zatem Kodeks Etyki zawiera w Art. 31 zapis o umowach, nale’zy je zawierać – umowa taka daje znacznie wiÄ™kszÄ… szansÄ™ np. na wysÄ…dzenie odszkodowania za utratÄ™ prawa wykonywania zawodu, niż logiczne rozważania na temat interpretacji ustawy zasadniczej.
Art. 15 traktujÄ…cy o “rzetelnej należnoÅ›ci” za usÅ‚ugi aptekarza, budzi
mieszane uczucie. Pierwotna jego wersja brzmiaÅ‚a: “Aptekarz powinien w każdym przypadku troszczyć siÄ™ o to, aby należność za jego usÅ‚ugi byÅ‚a rzetelna. Niedopuszczalne, sprzeczne z etykÄ… i dobrym obyczajem jest postÄ™powanie, majÄ…ce na celu uzyskanie nadmiernych korzyÅ›ci materialnych”. Ustanowienie takie byÅ‚o wyrazem uwzglÄ™dnienia w naszym kodeksie zasad tzw. “dobrej praktyki aptecznej”, przyjÄ™tej przez miÄ™dzynarodowe instytucje farmaceutyczne, a uznajÄ…cej priorytet wzglÄ™dów fachowych nad czynnikiem ekonomicznym. Bardziej ewidentne dla tego przekazu jest brzmienie Art. 9 “Zasad etycznych i deontologicznych polskiego farmaceuty”: “Farmaceuta, wykonujÄ…c obowiÄ…zki zawodowe przedkÅ‚ada dobro chorego nad wÅ‚asne korzyÅ›ci. Niedopuszczalne jest postÄ™powanie, majÄ…ce na celu uzyskanie niesÅ‚usznych korzyÅ›ci materialnych”.
Art. 32 Kodeksu skÅ‚ania do zastanowienia siÄ™, czym jest “rzetelna konkurencja” w zawodzie aptekarskim. Odpowiedź znajdujemy w Art. 21 “Zasad etycznych i deontologicznych”: “JedynÄ… uczciwÄ… i dopuszczalnÄ… formÄ…
185
konkurencji miÄ™dzy farmaceutami jest konkurencja w zakresie doksztaÅ‚cania siÄ™ i podnoszenia jakoÅ›ciowego i technicznego poziomu usÅ‚ug zawodowych”. Za nieuczciwÄ… konkurencjÄ™ odpowiadać można z Art. 3 ust. 1 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r. [17]. Brzmi on: “Czynem nieuczciwej konkurencji jest dziaÅ‚anie sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża, lub naraża interes innego przedsiÄ™biórcy lub klienta”. Ustanowienie to bywa podstawÄ… postÄ™powania podejmowanego przez Rzeczników OdpowiedzialnoÅ›ci Zawodowej.
W Nr 19/1994 ,.Farmacji Polskiej” ukazaÅ‚ siÄ™ ważny artykuÅ‚ Lidii Czajki: “Kodeks etyczny a nasze problemy” [18]. Autorka sygnalizuje, że kandydaci na koncesjonariuszy lub wÅ‚aÅ›cicieli aptek bardzo czÄ™sto nie sÄ… znani Å›rodowisku aptekarskiemu, przestaÅ‚o ono być bowiem Å›rodowiskiem hermetycznym. Grozi to niebezpieczeÅ„stwem doprowadzenia do sytuacji, kiedy wÅ‚aÅ›cicielem Å›rodków farmaceutycznych może stać siÄ™ lekoman, psychopata lub grupa przestÄ™pcza. Wspomina o przypadkach, kiedy niektórym farmaceutom zabroniono pracy w aptece, okazali siÄ™ bowiem lekomanami lub narkomanami. W zakoÅ„czeniu autorka pisze: “OsobiÅ›cie chciaÅ‚abym wierzyć, że wiedza prawno-zawodowa naszych kolegów decydujÄ…cych o farmacji bÄ™dzie przyczyniaÅ‚a siÄ™ do respektowania Kodeksu Etyki Aptekarza RP”.
Lektura zasad etycznych zawartych w kodeksach jest bardzo zalecana adeptom farmacji. Przekazują one bowiem ustanowienia sięgające zamierzchłej przeszłości, zarazem zaś najnowsze przekazy. Nie zastąpią wrażliwego sumienia, będą wszakże solidną busolą, którą można kierować się w życiu zawodowym, a przy okazji wskazują, jak postępować, by nie narazić się Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- zasady dobrej praktyki aptecznej
- psychologia-kliniczna likala com mimo-przedstawionego-wyzej-zastrzezenia-odnoszacego-sie-do-art-4
- rzetelna konkurencja aptek
- rzetelna konkurencja w aptece
- zasada rzetelnej konkurencji w aptece
- zasady rzetelnej konkurencji w aptekach
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
7. Psychologiczna problematyka resocjalizacji
Mówienie w sytuacji prostego dialogu na tematy dotyczące chorego.
Z tego punktu widzenia mózg nie jest zespołem odrębnych "ośrodków" bądź funkcjonalnie niezróżnicowaną masą tkanki nerwowej.
Podobnie ma siÄ™ rzecz w przypadku diagnozy funkcjonalnej.
3. Teoretyczne przesłanki diagnozy neuropsychologicznej
4 Jednym z częstych zabiegów neurochirurgicznych stosowanych w leczeniu padaczki jest usunięcie ogniska padaczkorodnego z kory mózgowej.
2. Pojęcie ogniskowego uszkodzenia mózgu. Ogólna charakterystyka zaburzeń czynności wyższych przy ogniskowym uszkodzeniu mózgu
ZADANIA PSYCHOLOGA W KLINICE OGNISKOWYCH USZKODZEŃ MÓZGU
Wskazania dla terapii behawioralnej (behavior therapy) są następujące:
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
July 27, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: