2.6. Brak kłopotów. – Psychologia kliniczna

2.6. Brak kłopotów.

UtopiÅ›ci radykalnie ograniczajÄ…, bÄ…dź likwidujÄ… sytuacje, w których dążenia Utopian napotykajÄ… na nieprzekraczalne przeszkody. ChcÄ… też ograniczyć siłę samych dążeÅ„. ZbÄ™dne sÄ… w spoÅ‚eczeÅ„stwie doskonaÅ‚ym stany silnego napiÄ™cia emocjonalnego. Nie ma powodu, aby ludzie siÄ™ denerwowali i nie ma powodu, aby na czymÅ› bardzo im zależaÅ‚o. Bo i na czym, skoro “wszystko jest na swoim miejscu”, skoro wszystko jest doskonaÅ‚e? DoskonaÅ‚ość to stan, który nie wymaga zmiany. Można rozróżnić dwa podejÅ›cia: jedni pragnÄ… zlikwidować tylko te stany silnego napiÄ™cia emocjonalnego, które majÄ… dla doznajÄ…cego zabarwienie ujemne. Nie majÄ… natomiast nic przeciwko nawet bardzo silnym wzruszeniom w dniach np. “Å›wiÄ…t paÅ„stwowych” (co ciekawe, wiÄ™kszość dotyczy – można tak to ująć – czczenia siebie samego; nie czci siÄ™ bowiem źadnej Å›wiÄ™toÅ›ci zewnÄ™trzej, doskonaÅ‚ość spoÅ‚eczna w dni Å›wiÄ…teczne czci sama siebie). Inni pragnÄ… zmniejszyć siłę wszelkich wzruszeÅ„, a nawet zlikwidować wzruszenia w ogóle. Dni odÅ›wiÄ™tne sÄ… ich zdaniem zbÄ™dne, bo każdy dzieÅ„ w doskonaÅ‚oÅ›ci jest równie doskonaÅ‚y.
Mniejsza bÄ™dzie również liczba potrzeb. Ludzie w spoÅ‚eczeÅ„stwie realnym potrzebujÄ… mnóstwa nieistotnych, zbÄ™dnych rzeczy. W utopii takie potrzeby zniknÄ…, za to przedmiotów do zaspokojenia potrzeb istotnych nigdy nie zabraknie. Utopianie sÄ… w stosunku do otoczenia mniej zaborczy, mniej agresywni. Znika chciwość, pożądliwość, zazdrość (rys stoicki). “Nie oni sÅ‚użą rzeczom, a rzeczy im” (Campaneiia, 1954, s.8i). Chciwość i pożądliwość znikajÄ… – miÄ™dzy innymi – dlatego, że w otoczeniu, w którym żyjÄ…, te cechy sÄ… niepotrzebne. Albo znika wÅ‚asność prywatna (która – zdaniem utopistów
163

stworzyÅ‚a i utrzymywaÅ‚a te cechy), albo, jeÅ›li nawet wÅ‚asność pozostaje, nikomu nie brakuje “rzecry niezbÄ™dnych, ani tych, które sprawiajÄ… przyjemność” (Campanella, 1954, s.77). ZnikajÄ… różne drobne obawy, kÅ‚opoty zwiÄ…zane z życiem codziennym. “Nikt nie kÅ‚opotaÅ‚by siÄ™ o nocleg i dach nad gÅ‚owÄ…. Nikt nie miaÅ‚by kÅ‚opotu z wyżywieniem i ubraniem siebie i swoich dzieci” (Meslier, 195.5, s.347). Znika również pycha, próżność, potrzeba podkreÅ›lania wÅ‚asnej, indywidualnej wartoÅ›ci. Utopianie nie sÄ… ambitni kolejna przyczyna “silnych napięć”. Znika niepokój o przyszÅ‚ość materialnÄ…, jak też niepokój o pozycjÄ™ w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Albo nie ma w spoÅ‚eczeÅ„stwie pozycji lepszych i gorszych (peÅ‚na równość), albo, jeÅ›li nawet sÄ…, nie jest możliwe, aby “wczorajszy bohater byÅ‚ caÅ‚kowicie niepewny, czy jutro nie bÄ™dzie pokonany” (Dezamy, 1977, s.264). Hierarchia opiera siÄ™ bowiem na istotnych i bezbłędnie rozpoznanych cechach. Szczytem hierarchii bezbłędnych rozpoznaÅ„ jest sam utopista.
Nie bÄ™dzie również nieszczęśliwie zakochanych. Utopianie w ogóle siÄ™ nie zakochujÄ…, albo – jeÅ›li nawet coÅ› takiego siÄ™ przydarzy – nie sÄ… możliwe zawody miÅ‚osne (np. wszystkie kobiety sÄ… podobne, Å‚atwo znaleźć pocieszenie). Zastanawia powaga z jakÄ… utopiÅ›ci traktujÄ… tÄ™ sprawÄ™. DostrzegajÄ… tutaj istotne zagrożenie? Czyżby obawiali siÄ™ destrukcyjnej siÅ‚y miÅ‚oÅ›ci?

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • brak klopotow
  • zabarwienie dysoryczne

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

2. Sytuacja aktualna i defekty osobowości jako wyznaczniki zaburzeń zachowania
GENEZA ZABURZEŃ ZACHOWANIA
Schemat osobowości
Psychologia kliniczna
4. Swoistość procesów regulacyjnych u człowieka
6 Napięcie w sieci nerwowej
2. Psychiczny mechanizm zachowania
4d Psychologia kliniczna i psychiatria
3. Przedmiot i zadania psychologii klinicznej w Polsce
2. Definicje psychologii klinicznej

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 July 23, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna