W tym przypadku można sądownie pozbawić rodziców ich władzy nad dzieckiem.
Bywa też i tak, że w przypadku, gdy o życiu pacjenta decyduje szybkość decyzji lekarza, dokonuje on transfuzji bez żadnych konsultacji bo nie ma na to czasu. Najczęściej wówczas rodzice akceptują działania lekarzy. O takim przypadku doniosła ostatnio prasa.
Jak ma postÄ…pić lekarz, gdy rodzice nowo narodzonego dziecka z zespoÅ‚em Downa i niedrożnoÅ›ciÄ… dwunastnicy nie wyrażajÄ… zgody na wykonanie stosunkowo prostej operacji usuwajÄ…cej niedrożność jelit? Wiadomo, że bez tej operacji dziecko nie bÄ™dzie mogÅ‚o być karmione i umrze. W przypadku, który rzeczywiÅ›cie miaÅ‚ miejsce rodzice nie wyrazili zgody na operacjÄ™. Matka, która byÅ‚a pielÄ™gniarkÄ…, argumentowaÅ‚a w ten sposób, że byÅ‚oby niesprawiedliwe, żeby dwójka jej normalnych dzieci musiaÅ‚a siÄ™ wychowywać z “mongoÅ‚em”. Zaakceptowano wolÄ™ rodziców (ojciec byÅ‚ prawnikiem) i nie odwoÅ‚ano siÄ™ do sÄ…du. Umieszczone w osobnym pokoju dziecko .zmarÅ‚o po 11 dniach na skutek wygÅ‚odzenia i odwodnienia organizmu.” Czy Å›mierć ta obciąża sumienie lekarzy? Jest to pytanie retoryczne – w tym przypadku obciąża ona sumienie lekarzy. Nie można chorego dziecka zostawiać w szpitalu i nie udzielać mu pomocy.
Przypadek ten jednak nasuwa pytanie bardziej ogólne – jak ma postÄ…pić
lekarz, gdy uznana przez niego za konieczną terapia nie zostanie zaakceptowana przez pacjenta ze względu na jego przekonania lub wartości?
Pokusa pierwsza, na którÄ… wystawiony jest lekarz, to ratowanie życia za wszelkÄ… cenÄ™, wbrew woli pacjenta i wbrew jego przekonaniom, na przekór doÅ›wiadczeniu, które mówi, że podtrzymywanie życia prowadzi do powiÄ™kszenia obszarów cierpienia, tak jak w przypadku ratowania wszystkich dzieci z rozszczepionym krÄ™gosÅ‚upem. ZaÅ› druga pokusa pojawia siÄ™ wówczas, gdy lekarz już wie, że jego wiedza i aparatura sÄ… niewystarczajÄ…ce, aby uratować ‘zycie pacjenta i pozostaje mu jedynie
z poczuciem bezsilności śledzić spustoszenia, których choroba dokonuje w organizmie. Pozostaje mu oczekiwanie na ich nieuchronny skutek i realizacja zasady łagodzenia cierpień dostępnymi sobie środkami. Pokusa ta przybiera postać chęci podjęcia radykalnych działań przerywających cierpienia pacjenta. Pokusę tę wzmaga wiedza lekarza o tym, że medycyna nie dysponuje dostatecznymi środkami do skutecznego uśmierzania bólu i jego przekonanie, że z ludzkiego punktu widzenia przedłużające się cierpienia pacjenta są zupełnie niepotrzebne. Pokusie tej lekarze niekiedy ulegają i wydaje się, że ich liczba stale rośnie.
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
Transakcję stresową można przedstawić następująco:
Celem psychoterapii podtrzymujÄ…cej,
Leczenie i zapobieganie
Rozpoznawanie nerwic.
Transakcyjna Teoria Stresu R. Lazarus’a:
Przewlekłe późne następstwa, które niekiedy przejawiają się przez dziesiątki lat, określa się.
Nerwica hipochondryczna.
U najbliższych krewnych tych chorych zaburzenia psychiczne występują częściej niż u pacjentów z innymi nerwicami.
Stres biologiczny i psychologiczny
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
July 12, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: