b. System progresywny
Reforma wiÄ™ziennictwa amerykaÅ„skiego wzbudziÅ‚a żywe zainteresowanie w Europie. Na pierwszym MiÄ™dzynarodowym Kongresie Penitencjarnym odbytym w dwu sesjach w 1846 r. i w 1847 r., ustrój celkowy zakÅ‚adajÄ…cy bezwzglÄ™dne osamotnienie zyskaÅ‚ aprobatÄ™ penitencjarzystów europejskich. W przeciwieÅ„stwie do Ameryki, w Europie od systemu celkowego żądano tylko odstraszenia, sprzeciwiaÅ‚ siÄ™ temu jedynie Karol L u-k a s “wystÄ™pujÄ…c zdecydowanie z koncepcjÄ… wychowania penitencjarnego” (Czerwiec M., 1958, s. 39). System penitencjarny, zdaniem Lukasa, powinien dążyć do uspoÅ‚ecznienia więźniów, zaÅ› powodzenie na tym odcinku zależy od caÅ‚oksztaÅ‚tu możliwoÅ›ci wychowawczych zakÅ‚adu karnego. Lukas w swych zaÅ‚ożeniach twierdziÅ‚, że podstawÄ… wychowania więźniów powinna być odpowiednia ich klasyfikacja i segregacja. W czasie odbywania kary więźnia należy przesuwać do coraz to Å‚agodniejszego reżimu, w zależnoÅ›ci od stopnia jego resocjalizacji. DziÄ™ki temu Lukas staÅ‚ siÄ™ prekursorem nowoczesnych koncepcji penitencjarnych. Ich dalszy rozwój jest poważnÄ… zasÅ‚ugÄ… wybitnego penitencjarzysty, Waltera Croftona, którego koncepcja sposobu wykonywania kary pozbawienia wolnoÅ›ci przewidywaÅ‚a trzy fazy.
W pierwszej fazie skazani poddawani byli bardzo surowemu reżimowi. Faza ta dzieliÅ‚a siÄ™ na dwa okresy: w pierwszym skazani otrzymywali jedzenie oraz wykonywali nudnÄ… i mÄ™czÄ…cÄ… pracÄ™ w swoich celach, w drugim – warunki odbywania kary byÅ‚y nieco Å‚agodniejsze: więźniowie otrzymywali lepsze jedzenie, przydzielano im pracÄ™ bardziej interesujÄ…cÄ…, a ponadto odosobnienie nie obowiÄ…zywaÅ‚o w czasie pracy, nauki, nabożeÅ„stw i wieczorów dyskusyjnych.
W fazie drugiej (głównej) więźniowie wykonywali ciężkie prace najczęściej publiczne i na świeżym powietrzu. Noc spędzali pojedynczo w specjalnie na ten cel przeznaczonych boksach. Czas trwania drugiej fazy wynosił około połowy całej kary.
W fazie trzeciej kara odbywana była w warunkach rozluźnionego reżimu. Więzień przebywał w więzieniu bez murów, gdzie dozór był nie uzbrojony. Za pracę więźniowie otrzymywali większe wynagrodzenie. Fazę trzecią kończyło warunkowe zwolnienie. Jeżeli więzień pracował pilnie i zachowywał się nienagannie, każda z faz mogła ulec skróceniu. Kierownictwo więzienia, nie dostrzegając postępów w zachowaniu więźnia,
miało prawo przesunięcia go do fazy poprzedniej, pozbawiając go w ten sposób możliwości wcześniejszego wyjścia z więzienia w trybie warunkowego zwolnienia lub nawet oddalając zwolnienie na czas późniejszy. Ten system odbywania kary pozbawienia wolności znany jest pod nazwą systemu progresywnego. W historii swego istnienia system progresywny ulegał najprzeróżniejszym przeróbkom i modyfikacjom. Świadczy to o jego wychowawczych wartościach oraz o znacznym postępie w sposobie wykonywania kary więzienia.
Próby reaktywowania systemu progresywnego podejmowane byÅ‚y w Polsce po II wojnie Å›wiatowej i chyba tych tendencji nie można uznać za minione (Czerwiec M., 1960), chociaż dalszy rozwój koncepcji penitencjarnych i praktyki wychowawczej w wiÄ™zieniu nie może polegać na odÅ›wieżaniu starych zaÅ‚ożeÅ„ systemu progresywnego. Budowanie systemu wychowawczego opartego na koncepcjach systemu progresywnego usiÅ‚uje siÄ™ realizować nadal w praktyce domów poprawczych. Ten stan rzeczy wynika, jak można przypuszczać, z silnych tendencji wychowawczych polskiego wiÄ™ziennictwa przy równoczesnym braku jednolitej teoretycznej koncepcji wychowania penitencjarnego. Dopóki w systemie prawnym wyznaczajÄ…cym zakres dziaÅ‚alnoÅ›ci wiÄ™zieÅ„ nie zostanÄ… uwzglÄ™dnione najnowsze osiÄ…gniÄ™cia psychologii, neurofizjologii i socjologii, dopóty nie stać nas bÄ™dzie na stworzenie nowoczesnego systemu penitencjarnego, dajÄ…cego szansÄ™ realizacji podstawowego celu kary – resocjalizacji więźniów.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- psychologia-kliniczna likala com b-system-progresywny
- system celkowy w resocjalizacji
- raysjgq
- więzienie progresywne
- W Croftona Pierwszy system penitencjarny
- typy więzien prawo karne system progresywnego
- systemy penitencjarne celkowy
- systemy odbywania kary w amerykańskich więzieniach
- system progresywny wykonywania kary pozbawienia wolności
- system progresywnego wykonywania kary
- system celkowy w europie
- amerykański system penitencjarny
- progresywny system wykonywania kary
- progresywny system wychowania
- progresywny system penitencjarny
- penitencjarzyści o więzieniu
- możliwość wychowania więźnia
- lukas system progresywny
- lukas koncepcja
- amerykańskie systemy odbywania kary
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
Zaburzenia snu.
Leczenie.
Sesja trwa, potem nagle jest nów moment
Różnicowanie.
Rokowanie.
Leczenie.
Psychoanaliza powiada, że zmiana, która musi nastąpić,
Różnicowanie.
Obraz kliniczny i kryteria diagnostyczne.
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
June 29, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: