Młody absolwent psychologii klinicznej, podejmując pracę zawodową w jakiejkolwiek instytucji reprezentującej lecznictwo psychiatryczne – w szpitalu, klinice, sanatorium, poradni czy w zakładzie pracy chronionej – stanie wobec problemów złożonych, nowych i często trudnych do rozwiązania. Brak mu będzie – mimo nagromadzonej wiedzy teoretyczno-metodologicznej – specjalistycznej wiedzy z zakresu zaburzeń zachowania, a nawet pewnej wprawy w tym, co określono jako “myślenie kliniczne” – właściwej orientacji w praktycznej problematyce klinicznej i • doświadczenia w stosowaniu do konkretnych form zaburzeń – wiadomości zdobytych w czasie studiów.
Celem tego rozdziału jest więc przybliżenie owych praktycznych problemów, pokazanie, choćby w najogólniejszym zarysie, ale na konkretnych przykładach, “warsztatu” pracy psychologa^praktyka na podstawie doświadczenia z pracy w klinice chorób psychicznych człowieka dorosłego.
W rozdziale tym Czytelnik znajdzie uwagi o roli psychologa klinicznego w lecznictwie psychiatrycznym, organizacji pracy diagnostyczno-te-rapeutycznej, praktycznej realizacji zasad metodyki diagnozy psychologicznej w zastosowaniu do najczęściej spotykanych form zaburzeń psychicznych oraz uwagi na temat możliwości i form oddziaływania psycho-korekcyjnego.
Dążeniem autorki jest pokazanie, jak w codziennej pracy klinicznej można i należy korzystać z ogólnej wiedzy psychologicznej, a zwłaszcza z wiedzy zawartej w “Psychologii klinicznej w zarysie”, jak czerpać dodatkowo potrzebne wiadomości z dorobku badawczego psychologów klinicznych, w tym także praktyków.
Trzeba także zaznaczyć, że pełne powodzenie i efektywność w pracy klinicznej osiąga psycholog dopiero wówczas, gdy po pogłębieniu wiedzy z zakresu psychopatologii i psychiatrii, zrozumieniu jej specyfiki termi-
158
nologicznej i śledzeniu na bieżąco przeobrażeń i nowych kierunków tej” pokrewnej specjalności, będzie umiał znaleźć, stawiać samodzielnie i rozwiązywać istotne dla obu dziedzin problemy psychologiczne. Zagadnienie to może być w tym opracowaniu jedynie zasygnalizowane. Być może. Czytelnik znajdzie jego odbicie w treści poszczególnych podrozdziałów.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- zadania psychologa w szpitalu