b. Praktyka zawodowa.
Studia uniwersyteckie nie mogÄ… jednak przygotować w peÅ‚ni wyksztaÅ‚conego psychologa klinicznego. DajÄ… one tylko pewne – jeÅ›li tak można powiedzieć – ogólne ukierunkowanie teoretyczne i praktyczne na pracÄ™ zawodowÄ… w dziedzinie psychologii klinicznej, ale magister psychologii ze specjalizacjÄ… klinicznÄ… w gruncie rzeczy nie jest jeszcze w peÅ‚ni zdolny do podjÄ™cia samodzielnej pracy zawodowej. Jest tak przede wszystkim dlatego, że samodzielna, odpowiedzialna praca wymaga klinicznego doÅ›wiadczenia, którego student psychologii nie może zdobyć w czasie swych studiów, w krótkich i nielicznych kontaktach z badanymi podczas praktyk wakacyjnych czy staży. Do tego celu jest niezbÄ™dna dÅ‚uższa praktyka zawodowa w okreÅ›lonej instytucji klinicznej. Drugi powód, dla którego praktyka zawodowa odgrywa tak ważnÄ… rolÄ™ w przygotowaniu psychologa klinicznego, wiąże siÄ™ z dużym zróżnicowaniem placówek, w jakich pracujÄ… psychologowie kliniczni. Z jednej strony, mamy tu różnorodne placówki sÅ‚użby zdrowia, takie jak poradnie i szpitale psychiatryczne, szpitale i kliniki pediatryczne, poradnie przeciwpadaczkowe, kliniki neurologiczne i neurochirurgiczne, instytucje ortopedyczne, w których dokonuje siÄ™ rehabilitacji inwalidów z uszkodzeniami narzÄ…dów ruchu, sanatoria i prewentoria dla dzieci i mÅ‚odzieży zagrożonej gruźlicÄ…. Ponadto psychologowie kliniczni bywajÄ… też zatrudniani w innych resortach. Pewna ich część znajduje miejsce pracy-razem z psychologami wychowawczymi-w wiÄ™zieniach i zakÅ‚adach poprawczych, podlegÅ‚ych Ministerstwu SprawiedliwoÅ›ci, część dostaje siÄ™ do placówek Ministerstwa OÅ›wiaty, poradni wychowawczych dla dzieci trudnych oraz zakÅ‚adów specjalnych dla dzieci oligofrenicznych, niewidomych, gÅ‚uchych itd.; niektórzy podejmujÄ… pracÄ™ w przemyÅ›le (BHP) czy w marynarce (problemy zaburzeÅ„ powstajÄ…cych u marynarzy pÅ‚ywajÄ…cych na dalekie rejsy, ograniczonych do staÅ‚ego obcowania z tymi samymi osobami i w tym samym otoczeniu). Każda z tych bardzo różnorodnych placówek zawodowych ma swoiste problemy kliniczne a ponadto wymaga dobrej znajomoÅ›ci także innych zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z danym stanowiskiem. Na przykÅ‚ad, dobra znajomość również lekarskich problemów zwiÄ…zanych z gruźlicÄ… jest konieczna dla psychologa pracujÄ…cego w sanatorium przeciwgruźliczym;
znajomość problemów patoanatomii i patofizjologii oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego – dla psychologa kliniki neurologicznej i neurochirurgicznej;
znajomość więziennictwa i podstawowych zagadnień prawniczych-dla
140
psychologa więziennego itd. Tego specyficznego wykształcenia nie może absolwentowi dać nawet najlepiej postawione studium uniwersyteckie i dlatego w przygotowaniu psychologa klinicznego tak istotną rolę odgrywa specjalistyczna praktyka w określonej placówce.
Sprawa ta nie jest jeszcze u nas należycie uregulowana. Wobec maÅ‚ej stosunkowo liczby psychologów klinicznych, a dużego zapotrzebowania resortów, mÅ‚ody magister psychologii idzie najczęściej bezpoÅ›rednio po ukoÅ„czeniu studiów na samodzielnÄ… placówkÄ™, gdzie nawet nieraz nie ma możliwoÅ›ci kontaktu z innym, starszym i bardziej doÅ›wiadczonym psychologiem. Jest to na pewno niekorzystne i dla badanych, na których psycholog poprzez próby i błędy zdobywa dopiero kliniczne doÅ›wiadczenie, i dla niego samego, ponieważ brak fachowej opieki w okresie pierwszej pracy zawodowej ogromnie utrudnia zdobycie odpowiedniej praktyki, a nieraz nawet może prowadzić do przyswojenia nawyków wadliwych, niedbaÅ‚oÅ›ci diagnostycznej, lekkomyÅ›lnoÅ›ci itd. Dlatego też w chwili obecnej sprawÄ… niezmiernie ważnÄ… jest opracowanie programu specjalizacji dla psychologów klinicznych, na wzór specjalizacji lekarskich. Pewien program specjalizacji, przedstawiony na II Konferencji Psychologów Klinicznych w 1962 r. (Obuchowski K., 1963, s. 175), nie zostaÅ‚ jeszcze ani należycie przedyskutowany, ani zatwierdzony. InnÄ… postać specjalizacji zawodowej przedstawia uniwersyteckie, podyplomowe studium dla magistrów psychologii, m. in. ze specjalizacjÄ… klinicznÄ…. ToczÄ… siÄ™ obecnie dyskusje nad studium podyplomowym, którego ukoÅ„czenie i zdanie teoretycznego i praktycznego egzaminu dawaÅ‚oby dopiero psychologowi prawo do posÅ‚ugiwania siÄ™ zawodowym tytuÅ‚em “psychologa klinicznego” i do samodzielnej pracy zawodowej.
c. Walory osobowościowe
Wydaje siÄ™ jednak, że – w każdym razie w chwili obecnej – czysto zawodowe kwalifikacje nie wystarczajÄ… jeszcze psychologowi klinicznemu i powinien on odznaczać siÄ™ również pewnymi dodatkowymi walorami osobistymi. Psychologia kliniczna jako zawód nie posiada jeszcze ogólnie znanej i akceptowanej w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie “tradycji zawodowej”, takiej, jakÄ… ma np. zawód lekarza, inżyniera czy farmaceuty. Tradycja psychologii klinicznej dopiero powstaje, a tworzÄ… jÄ… sami psychologowie. Poszczególne resorty zgÅ‚aszajÄ… wprawdzie zapotrzebowanie na psychologów klinicznych, co wskazuje, że majÄ… ważne problemy, których rozwiÄ…zania oczekujÄ… od nich. Ale to wcale nie znaczy, że te problemy sÄ… jasno rozumiane i że poszczególni lekarze czy pracownicy działów penitencjarnych i naczelnicy wiÄ™zieÅ„ wiedzÄ…, czego mogÄ… oczekiwać od pracownika z wyksztaÅ‚ceniem psychologicznym. ZdarzaÅ‚y siÄ™ np. wypadki, że w wiÄ™zieniu od mÅ‚odego magistra psychologii żądano sÅ‚użby z karabinem, a w szpitalu-dawania chorym zastrzyków. Czasami jeszcze (zresztÄ… co-
141
raz rzadziej) niektórzy psychiatrzy wyobrażajÄ… sobie funkcje psychologa wedÅ‚ug starego modelu “asystenta psychiatrycznego”, tj. osoby, która wyrÄ™cza lekarza w zbieraniu anamnezy i ma za zadanie opiekÄ™ bytowÄ… nad chorymi; sÄ… również i tacy lekarze, którzy traktujÄ… psychologa jako narzucane im zÅ‚o konieczne i naprawdÄ™ nie widzÄ… dla niego miejsca w systemie sÅ‚użby zdrowia. Nie jest to zresztÄ… ich winÄ…, lecz tylko wskazuje, że zawód psychologa klinicznego nie posiada jeszcze w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie swojej tradycji.
Z itego wzglÄ™du sytuacja mÅ‚odego magistra psychologii, który po ukoÅ„czeniu studiów idzie na pierwszÄ… swojÄ… placówkÄ™ klinicznÄ…, ksztaÅ‚tuje siÄ™ odrÄ™bnie niż sytuacja lekarzy czy inżynierów, majÄ…cych oparcie w ustalonej już tradycji zawodowej i spotykajÄ…cych siÄ™ z okreÅ›lonymi, dostosowanymi do ich kwalifikacji, oczekiwaniami i wymaganiami. To, jak uksztaÅ‚tuje siÄ™ pozycja psychologa w danej instytucji i współpraca z innymi specjalistami, zależy w tej sytuacji w dużym stopniu od tego, czy potrafi on sam, na podstawie -swego przygotowania zawodowego, “ustawić siÄ™” w profilu swej placówki zawodowej, dostrzec problemy psychologiczne ważne dla jej pracy, a rozwiÄ…zujÄ…c je w sposób poprawny przekonać innych o swej użytecznoÅ›ci i fachowoÅ›ci. Wymaga to i inteligencji, i taktu w stosunkach zawodowych, Å‚ postawy ideowej, oddania siÄ™ realizacji zadaÅ„ spoÅ‚ecznych, jakie stawia sobie instytucja. Cechy te sÄ… potrzebne dla każdego specjalisty, ale szczególnie ważnÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… u psychologa, ponieważ od ich posiadania zależy nie tylko jego opinia, ale też tradycja jego zawodu ksztaÅ‚tujÄ…ca siÄ™ na terenie danej placówki. JeÅ›li wiÄ™c psycholog, spotykajÄ…c siÄ™ z niezrozumieniem swoich zadaÅ„, da siÄ™ ponieść ambicji zawodowej i zacznie reagować emocjonalnie, powstanÄ… konflikty, które mogÄ… zaszkodzić nie tylko jemu samemu, ale przyczynić siÄ™ do wytworzenia faÅ‚szywej opinii o zawodzie, który reprezentuje. Być może, w przyszÅ‚oÅ›ci, gdy powstanie już w spoÅ‚eczeÅ„stwie tradycja zawodu psychologa, takie wadliwe sposoby postÄ™powania bÄ™dÄ… traktowane raczej jako dowody niedojrzaÅ‚oÅ›ci danej jednostki, a nie bÄ™dÄ… obciążać zawodu, podobnie jak to jest np. z mÅ‚odymi lekarzami, których błędy szkodzÄ… raczej im samym, ale nie stanowiÄ… argumentu za nieużytecz-noÅ›ciÄ… medycyny. Na razie jednak w psychologii jest inaczej i dlatego nie powinny iść do tego zawodu osoby o stosunkowo niezbyt wysokiej inteligencji, nerwowe i niezrównoważone, nieopanowane, o wygórowanej ambicji osobistej czy też takie, dla których najważniejszÄ… sprawÄ… jest szybkie i Å‚atwe urzÄ…dzenie siÄ™ w życiu w sposób możliwie wygodny.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- psycholog kliniczny praktyki
- tytul zawodowy psychologa klinicznego
- psycholog praca
- psychologia kliniczna praktyki
- ortopedyczne zawód
- praktyki psychologia kliniczna
- specjalizacja w psychologii klinicznej
- psycholog kliniczny zapotrzebowanie
- psycholog praktyka kliniczna
- psychologia dziecka gdzie na praktyki
- psychologia kliniczna specjalizacja
- psycholog kliniczny miejsca praca
- specjalizacja z psychologii klinicznej co daje
- specjalizacja z psychologii klinicznej forum
- specjalizacja zawodowa psycholog kliniczny
- Szpitale UTRUDNIAJĄCE zdobywanie praktyki
- zapotrzebowanie na psychologow
- zapotrzebowanie na psychologów kliniczno
- psycholog kliniczny profil zawodu
- co daje psychologowi specjalizacja kliniczna
- psycholog kliniczny kraków
- psycholog kliniczny jakie zapotrzebowanie praca
- psycholog kliniczny a specjalizacja zawodowa
- praktyki wakacyjne psychologia
- praktyki dla psychologów
- praktyka zawodowa psychologia
- miejsce pracy psychologa klinicznego
- gdzie praktyki z psychologii klinicznej
- gdzie praktyki na psychologii klinicznej
- funkcje psychologa winziennego
- czy psycholog to samodzielny zawód
- czy jest zapotrzebowanie na psychologów
- co robi psycholog kliniczny w sanatorium
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
f- Mechanizmy grupy trzeciej
8 Prawa Yerkesa-Dodsona obejmują, jak widać, zarówno te wartości PA, które na rys. 5, s. 52 mieszczą się w zakresie "czujności", jak i te, które już należy określić jako "stress psychiczny o różnej sile".
4. Wpływ stressorów na psychikę i zachowanie
3. Stress i stressory
Psychologia kliniczna
2. Sytuacja aktualna i defekty osobowości jako wyznaczniki zaburzeń zachowania
GENEZA ZABURZEŃ ZACHOWANIA
Schemat osobowości
Psychologia kliniczna
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
June 16, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: