Rozdział II NIEKTÓRE PROBLEMY TEORII ZACHOWANIA – Psychologia kliniczna

Rozdział II NIEKTÓRE PROBLEMY TEORII ZACHOWANIA

l. Zachowanie i samoregulacja
a. Regulacja i samoregulacja
Dla zrozumiałego przedstawienia zagadnień psychologii klinicznej konieczne jest dokładniejsze rozwinięcie i omówienie treści pojęcia zachowania oraz przedstawienie podstawowych wiadomości o mechanizmie i czynnikach warunkujących zachowanie jednostki. Są to problemy, które można zaliczyć do szeroko rozumianej teorii zachowania3.
Za punkt wyjÅ›cia przyjmiemy wspomnianÄ… już poprzednio tezÄ™ podstawowÄ…, tj. stwierdzenie, że zachowanie nie jest mechanicznÄ… “reakcjÄ…” na ukÅ‚ad “bodźców”, jak sÄ…dzili np. behavioryÅ›ci ze szkoÅ‚y Watsona, lecz czynnoÅ›ciÄ…, za pomocÄ… której organizm reguluje swoje stosunki z otoczeniem. Termin “regulacja” jest jednym z terminów cybernetyki (jako nauki o sterowaniu) i ma w niej swojÄ… fachowÄ… definicjÄ™ (por. Ashby W. R., 1963, s. 271; Poletajew J. A., 1961, s. 137 i in.), w tym miejscu jednak zajmiemy siÄ™ nim tylko o tyle, o ile jest to potrzebne dla przedstawienia problemów zwiÄ…zanych z zachowaniem.
Fakty, na których opiera siÄ™ teza o regulacyjnej funkcji zachowania, byÅ‚y znane od dawna. SÄ… to różnice zaznaczajÄ…ce siÄ™ w zachowaniu istot żywych i ciaÅ‚ martwych. CiaÅ‚a martwe sÄ… bierne, poruszajÄ… siÄ™ wtedy, gdy zadziaÅ‚a na nie z zewnÄ…trz jakaÅ› siÅ‚a, nie stawiajÄ… oporu zniszczeniu, nie rozwijajÄ… siÄ™, istoty żywe natomiast majÄ… źródÅ‚o ruchu w sobie, rozwijajÄ… siÄ™ od formy zaczÄ…tkowej do uzyskania postaci dojrzaÅ‚ej, gojÄ… rany, niektóre z nich umiejÄ… nawet regenerować utracone czÅ‚onki, przede wszystkim zaÅ› dziaÅ‚ajÄ… celowo, broniÄ… siÄ™ przed uszkodzeniami oraz dążą do zdobycia tego wszystkiego, co jest im potrzebne dla utrzymania siÄ™ przy życiu i zachowania stanu zdrowia. Zjawiska te nasunęły starożytnym filozofom przypuszczenie, że w żywym ustroju dziaÅ‚a swoista siÅ‚a, “dusza”, “psyche”, która jest zarówno czynnikiem życia i rozwoju, jak i instancjÄ… kierujÄ…cÄ…-poprzez myÅ›li, uczucia i dążenia-zachowaniem
3 “Teoria zachowania” w rozumieniu węższym, w jakim tego terminu używa np. A. Malewski (1964, s. 14), jest identyczna z teoriÄ… uczenia siÄ™, tj. z zespoÅ‚em twierdzeÅ„ dotyczÄ…cych mechanizmu uczenia siÄ™ i praw, które nim rzÄ…dzÄ….
21

organizmu w środowisku. Z chwilą, gdy w XIX wieku dusza została ostatecznie relegowana z psychologii do metafizyki i teologii, wyjaśnienie to okazało się niewystarczające, ale problem pozostał i czekał na naukowe
rozwiązanie. Przyniosła je teoria regulacji.
Na czym polega “regulacja”? W życiu codziennym używamy tego terminu dla oznaczenia czynnoÅ›ci kierowania funkcjami JakiegoÅ› przyrzÄ…du, np mówimy o regulowaniu zegarka, kaloryferu itp.

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • regulacja samoregulacja zachowania
  • koncepcja samoregulacji zachowaÅ„
  • Koncepcje samoregulacji
  • mechanizmy samoregulacji: somatyczne i autonomiczne
  • mechanizmy samoregulacyjne (podziaÅ‚) psychologia
  • ogólna teoria zachowania psychologai
  • psychologiczne dzialanie mechanizmow samoregulacyjnych
  • teoria regulacji psychologia
  • teoria samoregulacji
  • termometr regulujacy temperature w pokoju

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

PROBLEMY ZWIĄZANE Z KONTROLĄ DYNAMIKI ZABURZEŃ ZACHOWANIA ORAZ KONTROLĄ EFEKTÓW TERAPEUTYCZNYCH
Psychologia kliniczna - 13
PROBLEMY DIAGNOSTYCZNE W OCENIE OLIGOFRENII
Psychogram testu Wechsiera (objaśnienia w tekście)
Respirografia - pomiar częstości oddechów
Transakcję stresową można przedstawić następująco:
Stres biologiczny i psychologiczny
Aspekt psychologiczny
Kwestionariusz Typów Rannych - wieczornych J. A. Horne’a i O. O’stberga.
Badania nad jądrami wnoszą wiele ważnych fatów:

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 December 14, 2009 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna