Ból, zwłaszcza przewlekły, ma niebagatelny wpływ na stan psychiczny.

Walce z bolem i różnym aspektom psychologiczna-psychiatrycznym tej przykrej dolegliwości poświęca się w piśmiennictwie światowym ostatnich lat wiele uwagi.
Z silnym przewlekłym bolem spotykamy się zwłaszcza w chorobach nowotworowych.
Dolegliwość ta wpływa wyraźnie na zachowanie człowieka.
Powoduje rozdrażnienie, pobudzenie psychoruchowe, zubożenie zainteresowań, obniżenie nastroju, płaczliwość.
Może także być przyczyną reakcji psychotycznych.
Hałas i wibracje w krajach uprzemysłowionych to niedoceniany czynnik wpływający szkodliwie nie tylko na układ kostna-stawowy i narząd słuchu, ale również na układ nerwowy i stan psychiczny osób szczególnie narażonych(robotnicy).
Nlastępsrwa psychopatologiczne polegają na objawach neurastenicznych z silnym komponentem wegetatywnym.
Przegrzanie i przechłodzenie organizmu doprowadza najczęściej du zaburzeń przytomności aż do śpiączki, ale również do jakościowych zaburzeń świadomości.
U osób odratowanych należy się liczyć z objawami encefalopatii i następowymizaburzeniami psychicznymi(zespoły otępienne i charakteropatyczne).
Deprywacja sensoryczna.
Znane z psychzfizjologii doświadczalnej spostrzeżenia nad zachowaniem się osób przebywających w komorach deprywacyjnych, a także znane z obserwacji klinicznych fakty przyczyniły się do poznania mechanizmu patogennego deprywacji zmysłowej.
U chorych okulistycznych operowanych z powodu zaćmy obserwuje się niekiedy halucynozę wzrokową z dużym lękiem i niepokojem ruchowym.
Dopływ bodźców do układu nerwowego jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Fakt ten powinien być uwzględniany w szerszym zakresie przez personel szpitali, który ma obowiązek przeciwdziałania deprywacji sensorycznej u chorych przewlekle unieruchomionych w łóżkach.

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • v Staabs-Scenotest
nuta od pandy - karaoke od pandy - asmr od pandy - - link tree