Zatrucia.
Zaburzenia psychiczne są następstwem uszkadzającego wpływu różnych substancji toksycznych na ośrodkowy układ nerwowy.
Liczba zatruć wykazuje we wszystkich cywilizzwanych krajach tendencję zwyżkową.
W związku z narastaniem skażenia środowiska problematyka ta w coraz większym stopniu staje się nie tylko obszarem zainteresowań ekologii, ale również medycyngy, w tym psychi aurii.
Biorąc pod uwagę okoliczności, w których następuje zatrucie, można wyodrębnić następujące zespoły:1)ostre i przewlekłe zatrucia wypadkowe:2)ostre i przewlekłe zatrucia wskutek narażenia zawodowego:3)uszkodzenia układu nerwowego w wyniku ubocznego działania niektórych leków:4)szkodliwe działanie alkoholu i innych używek oraz środków uzależniających, a także zatrucia w następstwie skutkćw interakcji tych środków i lekuw.
Ogólnie trzeba stwierdzić, że zaburzenia psychiczne nie są swoiste dla rodzaju trucizny.
Niektóre trucizny wchłaniane w niewielkich dawkach, mniejszych od ich progu toksycznego, mogą nie wywoływać początkowo objawów chorobowych.
Dopiero po przekroczeniu tego progu, wskutek sumowania się małych, kolejno wchłanianych dawek, występują objawy zatrucia.
W okresie poprzedzającym wystąpienie objawów zatrucia możemy mieć do czynienia ze skargami typu neurastenicznego, które też nie są oczywiście swoiste.
Właściwości kumulacyjne mają np.związki kadmu, czteroetylek ołowiu i wiele innych.
Wśród zatruć przypadkowych i samobójczych wymienia się zatrucia:alkoholem metylowym, tlenkiem węgla, talem(środki grzyba-i gryzoniobójcze), triortokrezylofosforanem(oleje techniczne), chlorowanymi węglowodorami aromatycznymi i związkami fosforoorganicznymi(insekrocydy).
Wśród zatruć wskutek narażenia zawodowego można wymienić zatrucia:manganem, ołowiem, rtęcią, dwusiarczkiem węgla, benzenem, benzyną, czteroety(kiem ołowiu, chlorkiem winylu, siarkowodorem itd.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- zatrucie triortokrezylofosforanem