Różnicowanie.

W systematyce chorób psychicznych parafrenia i zespoły parafreniczne powinny być usytuowane między schizofrenią paranoidalną a paranoją.
Niestety w przytoczonych na wstępie systemach diagnostyczna-klasyfikacyjnych parafrenia w ogóle się nie pojawia albo jest zaliczana do zespołów urojeniowych(ICD-IO), z czym piszący te słowa nie może się zgodzić.
Od psychoz paranoidalnych różni tę grupę psychoz zwarta osobowość, bardzo dobra łączność uczuciowa(syntonia)i usystematyzowany charakter urojeń.
Parafrenia różni się od paranej obecnością omamów, a także, co podkreślają niektórzy autorzy, lekko postępującym przebiegiem.
Paranoja po dłuższym czasie zatraca napięcie afektywne.
Niekiedy nie jest sprawą łatwą rozstrzygnięcie problemu różnicowego między interpretacją urojeniową doznań dotykowych a halucynacjami(w halucynozie dotykowej, pasożytniczej).
Rzadkie przypadki omamicy wzrokowej wymagają różnicowania z zespołem majaczeniowym.
Przeciwko dzimww świadczy zachowana świadomość.
Ten argument przemawia też przeciwko łączeniu halucynozy z majaczeniem w jedną psychozę, jak to sugerują niektórzy autorzy.
Jest oczywiście możliwe wystąpienie mieszanej psychozy, np.w przebiegu alkoholizmu, kiedy do trwającej od kilku tygodni halucynozy dzlączy się zstry zespół majaczeniowy(dzYeiam tremem).