Często występuje negatywizm bierny.
Po ustąpieniu osłupienia chory nie pamięta minionego okresu lub jest zachowana jedynie pamięć fragmentaryczna-urywkowe wspomnienia dziwacznego snu.
Do obrazu klinicznego, zwłaszcza płytszego, należą jeszcze inne objawy, tj.echolalia, echopraksja, echomimia, stereotypie ruchowe i słowne.
Osłupienie katatoniczne na ogół rozwija się szybko i nagle ustępuje, przechodząc czasem w stan podniecenia katatonicznego.
Stany osłupienia, oprócz psychoz schizofrenicznych, występują w przebiegu choroby afektywnej, jako skrajne pagłębienie depresji (wwzor melancholicar) , w porażeniu postępującym (stupor poru (mens) , w psychozach spowodowanych czynnikami infekcyjnymi i intoksykacyjnymi, również jako osłupienie psychopochodne (wzcr rewcmuj.
Halucynoza lub omamica (Adacmzw) jest zespołem przebiegającym z omamami jako objawem dominującym.
Są tu najczęściej omamy słuchowe, którym towarzyszą zwykle złudzenia, a przede wszystkim urojenia prześladowcze powiązane treścią z omamami.
Lęk, nieraz strach o znacznym natężeniu, występuje zwłaszcza w halucynozie alkoholowej.
Halucynoza bywa uwarunkowana czynnikami mtoksykacyjnymi oraz infekcyjnymi.
Jako osobną postać, występującą sporadycznie, wyróżnia się halucynozę kiłową Flauta.
Tak zwana przewlekła halucynoza dotykowa Bersa i Ćonrada, na którą składają się omamy dotykowe oraz urojenia pasożytniczej choroby skóry, to zespół bardzo rządku występujący, a obecność omamów dotykowych jest jedynie hipotetyczna.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- negatywizm bierny