Myśl urywa się, powstaje pustka.
Zatamowaniu myślenia, które jest objawem charakterystycznym dla psychoz schizofrenicznych, nieraz towarzyszy interpretacja urojeniowa, polegająca na tym, że w przekonaniu chorego jego myśli są wykradane, , odciągane”, ktoś mu je odbiera.
Zatamowanie myślenia, a również-chociaż rzadziej-zahamowanie, może nagle ustąpić, niekiedy wśród objawćw niepokoju ruchowego i działań impulsywnych.
Rozkojarzenie polega na braku logicznego związku między poszczególnymi dłuższymi fragmentami wypowiedzi lub między zdaniami.
A nawet, przy znacznym rozkojarzeniu, chory wypowiada pojedyncze słowa lub wtrąca po kilka słów złączonych jakby w zdanie, kturego nie można jednak zrozumieć, i kture nic nie komunikuje.
Tak znaczne rozkojarzenie nosi nazwę schizofazji wcWzozWdia) .
Wskazane jest używanie tej właśnie nazwy, choć jest to nazwa obca, polski bowiem odpowiednik sałata słowna” (lub “sałatka słowna”, jak radzą niektórzy) świadczy o nieporozumieniu i jest trudny do przyjęcia.
Nasuwa się ewentualnie inne określenie, w znaczeniu schizofazji, tj.rozpad myśli (schizcfazja oznacza dosłownie “rozszczepienie mowy”) .
Rozkojarzenie nie jest na ogół aż tak znaczne, żeby dochodziło do rozpadu myśli.
Częściej chory mówi w sposób względnie zrozumiały, ale łatwo traci wątek, podejmuje nowy i z kolei ten gubi, wtrącając nieraz oderwane zdania.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- zatamowanie myślenia
- zachamowanie myslenia