Taki prosty mechanizm wyjaśniania nadaje się tylko do niektórych zaburzeń
np.: fobia przed myszą, lęk w windzie, przed otwarta przestrzenią itd.- te przypadki dadzą się prawdopodobnie wyjaśnić faktem, że gdzieś w którymś momencie w doświadczeniach tego człowieka zdarzenia, które na ogół wywołują przyjemną reakcję, zostały połączone z powodów zewnętrznych występowanie jakiegoś ekstra czynnika skojarzenia nieprzyjemne. Terapia w takich wypadkach jest bardzo prosta.
S’ S -^R
Rl
Jeżeli mamy do czynienia, że jest bodziec (S) który wywoÅ‚uje normalnÄ… reakcjÄ™ (R) do tego dochodzi bodziec (S’), k-tóry wywoÅ‚uje reakcjÄ™ Rl , to rzecz polega na tym, żeby z tego połączenia reakcji na bodziec wyrzucić uczucia, które sÄ… nieadekwatne do tego bodźca. Jeżeli ja siÄ™ bojÄ™ windy to nie wejdÄ™ do tej windy dopóki nie wygaszÄ™ lÄ™ku, który jest skojarzony z windÄ…, która rzadko spada tak, żeby siÄ™ można byÅ‚o zabić. Co siÄ™ robi? Proces jest dokÅ‚adnie odwrotny terapii jak w przypadku skojarzenia: sÄ… różne metody, jednÄ… z nich jest desensytyzacja- zbliżanie siÄ™ powolne do bodźca majÄ…ce na celu wygaszenie reakcji negatywnych. Jeżeli ktoÅ› siÄ™ boi windy to na ogół desensytyzacja polega na tym, że najpierw ćwiczymy w wyobraźni: czÅ‚owiek sobie wyobraża, że jedzie windÄ…. Bardzo czÄ™sto ten etap jest połączony z mierzeniem napiÄ™cia, aparaty skómogalwaniczne pozwalajÄ… mierzyć tÄ™tno, wilgotność skóry, co oznacza wzrost napiÄ™cia i chory widzi jak mu to idzie. Wtedy wprowadza siÄ™ sugestiÄ™ w wyobraźni, że on już jest w miejscu, które, jest dla niego mile, przyjemne. I tak na przemian. Co jest ważne? Znowu klasyczne warunkowanie: że dostarcza siÄ™ przyjemnoÅ›ci w miejsce przykroÅ›ci, które wywoÅ‚uje wyobrażenie bodźca. A potem siÄ™ to ćwiczy np.: osoba wsiada do windy i wysiada; jak już potrafi wsiąść (za każdym razem musi dostać jakÄ…Å› nagrodÄ™) musi ten lÄ™k być zwiÄ…zany z tym wejÅ›ciem musi być uczuciem przyjemnym- dobre jedzonko, dobre perfumy itp., czasami daje siÄ™ jakieÅ› żetony, które majÄ… wartość pieniężnÄ…. Potem on jedzie z kimÅ› jedno piÄ™tro, potem jedno piÄ™tro sam. potem dwa itd. aż do wyciszenia tego- i to jest klasyczne przekupstwo czyli tak naprawdÄ™ zamiast ludzi karać to ich nagradzamy.
W prostych fobiach te metody dają nam efekt pozytywny, niektórzy uważają, że w fobiach społecznych także (lek przed przemówieniem publicznym, przed zakupami w sklepie itd.). Okazało się jednak, że struktury psychiczne człowieka są bardziej skomplikowane, może nie aż tak jak chcieli psychoanalitycy, ale bardziej niż chcieli behawioryci i dlatego powstał cały szereg różnych badań pytających co jeszcze warunkuje zachowanie , jakie jeszcze inne czynniki przy tym samym założeniu, że zachowanie człowieka jest regulowane przez cel do którego zmierza i poprzez świadome używanie środków używanie środków adekwatnych do osiągnięcia tego celu.
Artykuł dotyczy następujących zagadnień:
- taki be loc:LT
Inne tematy, które mogą cię zainteresować:
Można wyodrębnić dwie główne strategie radzenia sobie ze stresem:
Zaburzenia reaktywne.
Obecnie powodzenie rokują programy działań profilaktycznych,
Farmakoterapia.
Transakcję stresową można przedstawić następująco:
Celem psychoterapii podtrzymujÄ…cej,
Leczenie i zapobieganie
Rozpoznawanie nerwic.
Transakcyjna Teoria Stresu R. Lazarus’a:
Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.
February 22, 2010
·
Psychologia kliniczna
Opublikowano w: