Od tego momentu kiedy pojawia się lęk zaczyna się pojawiać psychopatologia. – Psychologia kliniczna

Od tego momentu kiedy pojawia się lęk zaczyna się pojawiać psychopatologia.

Tzn. 1-przeżywanie lęku samo w sobie jest czynnikiem który zaburza funkcjonowanie, mianowicie lęk podobnie jak stracił, który w odróżnieniu od lęku jest lękiem, obawą przed niebezpieczeństwem grożącym nam z zewnątrz; są 2- sposoby radzenia sobie z zagrożeniem z zewnątrz : albo walka, usunięcie przeszkody albo ucieczka- te sposoby wyeliminują strach który się pojawia. Strach sam w sobie dostarcza nam energii, człowiek przestraszony ma dużo więcej siły, albo żeby walczyć, albo
żeby uciekać. Strach powoduje też paraliż, czasami niemożność zrobienia niczego innego i to też jest bardzo czÄ™sto zbawienne- nie ruszać siÄ™ (zwÅ‚aszcza w obecnoÅ›ci zÅ‚ego psa). LÄ™k to nic innego jak tylko strach przed zagrożeniem wewnÄ™trznym tzn. z zagrożeniem pÅ‚ynÄ…cym albo z impulsów, albo z nadmiernie pochodzÄ…cych z zewnÄ…trz norm. Sposób rozwiÄ…zania tego lÄ™ku – mechanizm rozwiÄ…zania tego lÄ™ku powinien być taki sam jak w przypadku strachu: trzeba albo usunąć przyczynÄ™, impuls, energiÄ™, która siÄ™ bierze np.: z chÄ™ci zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych poprzez ich zaspokojenie, albo poprzez ucieczkÄ™ od obiektu, który ten impuls wywoÅ‚uje. Ten czynnik zagrażajÄ…cy jest mniej okreÅ›lony niż czynnik zewnÄ™trzny w przypadku strachu, poza tym każde rozwiÄ…zanie dla nas może być zagrażajÄ…ce czyli nie musi redukować tego lÄ™ku, stÄ…d mechanizm tÅ‚umienia i mechanizm przeksztaÅ‚cania treÅ›ci lÄ™ku w treÅ›ci psychopatologiczne. CzÅ‚owiek powiada, że kocha matkÄ™ i nigdy w życiu mu nie przyszÅ‚o do gÅ‚owy, żeby być wobec niej agresywnym, żeby czuć do niej zÅ‚ość itd. Jeżeli u niego siÄ™ pojawia taka myÅ›l jak chęć skrzywdzenia matki, fizycznej krzywdy, to Freud powiedziaÅ‚by: to musi być coÅ› takiego, że równoczeÅ›nie tÄ™ matkÄ™ kochamy i nienawidzimy. W naszym przeżywaniu, w naszym zachowaniu zewnÄ™trznym, w naszej psychice sÄ… równoczeÅ›nie dwa rodzaje uczuć, które siÄ™ ze sobÄ… zderzajÄ… i my musimy z tym coÅ› zrobić. Normalnie czasem mówimy naszym kochanym osobom rzecz}’ miÅ‚e a czasem niemiÅ‚e. Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego nasz pacjent kocha swojÄ… matkÄ™ i chciaÅ‚by jÄ… zrobić krzywdÄ™, tak samo z dziewczynÄ…, to znaczy, że coÅ› dzieje siÄ™ w jego strukturze psychicznej co oznacza, że jest w nim energia popychajÄ…ca w kierunku tych dwóch osób ale równoczeÅ›nie energia odpychajÄ…ca- to jest to co jest istotÄ… konfliktu w tym wypadku. Jeżeli byÅ›my siÄ™ zastanawiali co jest takiego w Å›rodku to możemy snuć wiele hipotez:
że matka dostarczyÅ‚a temu czÅ‚owiekowi takich doÅ›wiadczeÅ„, że ona jest lepsza niż on, że ona stawia pewne zasady i normy, i że w gruncie rzeczy jego podstawowÄ… w niego wbudowanÄ… normÄ…, kiórÄ… on ma na poziomie Superego to jest to, że matka jest dobra i kochać jÄ… należy. Wszystkie inne zachowania paskudne matki (niekoniecznie takie, że ona jest złą matkÄ…) np.: rozwiodÅ‚a siÄ™ z ojcem, kupiÅ‚a auto, zarejestrowaÅ‚a je na siebie i za każdym razem jak pacjent chce tego auta używać to idzie do matki i pyta: czy mogÄ™?; jak mu coÅ› nie smakuje w jedzeniu to ona mu powiada: tak mi przykro, tak siÄ™ staraÅ‚am, chciaÅ‚am ci dogodzić a tobie nie smakuje i on to musi zjeść, choć przypalone itd. – i takie dziesiÄ…tki zachowaÅ„, które sÄ… normalne, to pacjent tÅ‚umi, on mówi, że to niemożliwe, żeby moja matka tak siÄ™ zachowywaÅ‚a, to na pewno nie jest z niÄ… zwiÄ…zane- i tu nam sÅ‚użą mechanizmy racjonalizacji projekcji itp. Te uczucia negatywne, które siÄ™ w nim pojawiajÄ… budzÄ… lÄ™k- nie wolno nie kochać matki! Moja matka jest dobra, to ja jestem niedobry skoro mi przychodzi taka myÅ›l do gÅ‚owy. Ale sobie powiedzieć, że ja też jestem niedobry to nie mieÅ›ci siÄ™ z naszymi normami, bo ja chcÄ™ być dobry. ZasadÄ… jest, że ja chcÄ™ być dobry co najmniej tak jak matka tego chce ode mnie.
W zwiÄ…zku z tym ilekroć pojawia siÄ™ agresja czy uczucia zÅ‚oÅ›ci do matki to one sÄ… znowu tÅ‚umione i zdaniem Freuda, ta energia nam musi wyjść poprzez natrÄ™ctwo, poprzez impuls, impuls który jest niekontrolowany, patologiczny. OczywiÅ›cie ten czÅ‚owiek nigdy nie zabije swojej matki on nawet jej nie uderzy, nie krzyknie ostro, ale wÅ‚aÅ›nie dlatego te myÅ›li, które siÄ™ pojawiajÄ… w postaci natrÄ™ctw, sprawiajÄ…, że to jest rodzaj wentyla tej agresji. I Freud wprowadziÅ‚ takie pojÄ™cie korzyÅ›ci wtórnej która, sprawia, że to jest boczny kanaÅ‚ uwalniania zÅ‚ej energii, która jest normalna, jest zwiÄ…zana z normalnym funkcjonowaniem czÅ‚owieka. Ta korzyść wtórna jest niewiele przydatna, bo majÄ…c takie myÅ›li bÄ™dzie funkcjonowaÅ‚ coraz gorzej, prawdopodobnie’ nigdy nie dojdzie do zawarcia małżeÅ„stwa, bo bÄ™dzie siÄ™ bal, że te myÅ›li, które siÄ™ pojawiÅ‚y’ w stosunku do narzeczonej sprawiÄ…, że on tego uniknie.
Psychoterapia jest świadomym działaniem, które zmierza do osiągnięcia wprowadzenia określonych zmian w strukturach psychicznych jednostki, zmiana, która jest niezbędna do usunięcia przyczyn zaburzeń psychicznych.

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • kiedy pojawia sie lek paniczny od momentu przypomienia
  • lek pojawia sie psychologia
  • psychopatologia lÄ™ku

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

Plan postępowania diagnostycznego.
Badania pomocnicze.
Badanie stanu cielesnego.
Psychiatria konsultacyjna.
Nie bez znaczenia jest też charakter pisma i popełniane błędy.
Ocena stanu psychicznego.
Okres dojrzałości:
Zaburzenia psychiczne spowodowane używaniem środków psychoaktywnych
Znaczenie wywiadów w badaniu psychiatrycznym.
Badania psychiatrycznego nie można prowadzić według z góry ustalonego schematu.

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 February 18, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna