W trakcie rozwoju pojawia się także inna( jak powiada Freud) irracjonalna struktura wewnętrzna – Psychologia kliniczna

W trakcie rozwoju pojawia się także inna( jak powiada Freud) irracjonalna struktura wewnętrzna

SUPEREGO- zespól pewnych norm moralnych, które już nie są normalnie narzucone na poziomie ego, gdzie człowiek wie, że musi się zachowywać w określony sposób ze względu na zewnętrzne naciski itd. Struktura Superego to jest zespól norm i wartości, które jednostka zaczyna traktować jako coś własnego tak samo jasne jak impulsy płynące z popędów. Wobec tego także ta część podlega nie do końca świadomej kontroli, tak jak impulsy płynące ze struktury ID. Nie do końca są uświadomione, tak samo impulsy albo wzorce zachowania, albo energia, która płynie ze struktury Superego, też nie jest do końca uświadamiana. I to jest drugie ważne pojęcie, które wiąże się z psychoanalizą, mianowicie pojęcie świadomości, przedświadomości i nieświadomości.
Jeżeli jest tak, że struktura ego jest tym czynnikiem, który ma używać energię płynącą z ID i z Superego to Freud powiada, że to jest to co jest świadome w nas, to co my nazwiemy, możemy powiedzieć dlaczego ja się tak zachowuję. Pacjent spóźnia się na terapię, wykładowca spóźnia się na zajęcia. Id- za każdym razem każdy z nas ma na to odpowiedź. I na poziomie naszej świadomości my mamy rację (np.: spóźniony pacjent mówi, że za późno wstał i dlatego się spóźnił), to są wyjaśnienia adekwatne do tego. Freud powiada, że problem polega na tym, że to jest tylko na poziomie sfery ego. Za tym powinna iść dalsza świadoma obróbka interesu, takiego sposobu myślenia, mianowicie, że w którymś momencie pacjent zrozumie, że jeżeli on przychodzi 15 min później, to on będzie miał 15min krótszą sesję itd. Jeżeli za każdym razem to się powtarza, to Freud powiada: motywacja do utrzymywania takich zachowań jest nieświadoma, istnieje jakichś powód, nieświadomy dla którego my robimy ciągle to samo, I to jest jak gdyby druga istotna ważna teza o istnieniu motywów nieświadomych w psychoanalizie.
Freud powiada, że tak naprawdÄ™ wiÄ™kszość naszych zachowaÅ„ to sÄ… motywowane nieÅ›wiadomymi różnymi impulsami (Jeżeli idzie o ID), albo też energia która pochodzi z Superego. Jeżeli tak jest to prawdopodobnie dopóki ta motywacja jest nieÅ›wiadoma, to nie mamy na niÄ… wpÅ‚ywu, bo jesteÅ›my niewolnikami tychże motywów, które nam nie sÄ… znane. Najczęściej te motywy nieÅ›wiadome sÄ… blokowane, tÅ‚umione, niechciane, dlatego one pozostajÄ… w nieÅ›wiadomoÅ›ci na użytek takiego przechowywania w nieÅ›wiadomoÅ›ci bardzo wielu motywów (jeżeli idzie o ID to Freud powiada, że to sÄ… brzydkie motywy, albo motywy pÅ‚ynÄ…ce z Superego z którymi nie jesteÅ›my w stanie zgodnie postÄ™pować, bo jak już one siÄ™ w kolizji naszymi innymi motywami bardziej Å›wiadomymi, to czÅ‚owiek rozbudowuje i tworzy caÅ‚y’ szereg różnych mechanizmów, które uÅ‚atwiajÄ… tÅ‚umienie. To sÄ… te sÅ‚ynne mechanizmy obronne, które uÅ‚atwiajÄ… czÅ‚owiekowi utrzymanie na poziomie nieÅ›wiadomym czegoÅ› czego on nie chce zaakceptować jako motywu swojego postÄ™powania.
Po co sÄ… te mechanizmy? Pojawienie siÄ™ motywów nieÅ›wiadomych, pÅ‚ynÄ…cych ze sfery ID zawsze niesie niebezpieczeÅ„stwo dziaÅ‚aÅ„ sprzecznych, miÅ‚ość jest równoznaczna z nienawiÅ›ciÄ… itp. To siÄ™ bierze z tego pierwszego zaÅ‚ożenia, że te motywy pÅ‚ynÄ…ce z sfer popÄ™dowych sÄ… jakby równoczeÅ›nie przeciwstawne sobie. Motywy pÅ‚ynÄ…ce z Superego bardzo czÄ™sto sÄ… niemożliwe, jeżeli sÄ… bardzo sztywne np.: normy moralne, albo normy Å›wiatopoglÄ…dowe, to one nie mogÄ… być czynnikiem popychajÄ…cym do dziaÅ‚ania ze wzglÄ™du na to, że sÄ… niemożliwe do realizacji, czÅ‚owiek nie jest wstanie być Å›wiÄ™tym, wiÄ™kszość ludzi nie może przestrzegać zasad, które zostaÅ‚y wkomponowane w jego osobowość, a wiÄ™c zasad, które staÅ‚y siÄ™ motywem jego dziaÅ‚ania. Zasada np.: me zabijaj może siÄ™ rozciÄ…gać na takie twierdzenie: nie rób bliźniemu krzywdy, nie myÅ›l o nim źle, nie krytykuj go itp. Jest niemożliwoÅ›ciÄ… żebyÅ›my tak przeszli przez życie, nawet najbardziej kochany czÅ‚owiek musi od czasu do czasu wzbudzić w nas chęć, żeby mu „doÅ‚ożyć”. Co siÄ™ dzieje jeżeli czÅ‚owiek tÅ‚umi albo impuls z jednej strony, albo impuls z drugiej strony mianowicie pojawiajÄ…cy siÄ™ taki impuls popÄ™dowy jakby sprzeczny sam w sobie, albo pojawiajÄ…cy siÄ™ impuls nakaz przestrzegania okreÅ›lonych norm, które nie sÄ… możliwe do przestrzegania przynajmniej na poziomie Å›wiadomoÅ›ci ego budzi lÄ™k i lÄ™k jest tutaj kolejnym pojÄ™ciem, które Freud wprowadza dla wyjaÅ›nienia psychopatologii.

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

Oburzy giną najczęściej z powodu zapalenia płuc i niewydolności krążeniowa-oddechowej.
Jest to mechanizm służący. afiliacji, tworzeniu się więzi rodzinnych i społecznych.
Pierwotne zespoły ot(pienne 4'horoba Alzheimera.
Klinika zespołów otępieniach.
Leczenie.
Ten porzÄ…dek Psychiatria.
Przebieg i rokowanie.
Badania dodatkowe.
Przyczyny otępień.
Fizjologiczne podstawy czynności psychicznych.

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 February 17, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna