Patologia i profilaktyka zdrowotna układu sercowo-naczyniowego. | Psychologia kliniczna

Patologia i profilaktyka zdrowotna układu sercowo-naczyniowego.

System naczyniowy (tętnice i żyły) staje się często mniej drożny. Tworzą się osady z tłuszczów (cholesterol), z soli wapnia i innych związków chemicznych. Krew z trudem przepływa prze takie wąskie gardło. Zatykająca tętnicę blaszka z ciał tłuszczowych jest otaczana rozrastającymi się komórkami śródbłonka ściany tętnicy. Innym zagrożeniem jest zakrzep w tętnicy zbudowany z krwinek płytkowych, czerwonych i włóknika (zawał serca, udar mózgu). Zakrzep jest wynikiem krzepnięcia krwi w nieodpowiednim czasie i nieodpowiednim miejscu. Złogi mogą się powiększać i ulegać zwapnieniu. Na odkładanie się substancji tłuszczowych ma duży wpływ cholesterol i kilka innych związków chemicznych. Pewne ilości cholesterolu są potrzebne do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie (między innymi jest wykorzystywany do syntezy wielu hormonów oraz witaminy D). Nadmierne ilości cholesterolu są niebezpieczne. Gromadzenie się go może być uwarunkowane skłonnościami dziedzicznymi i błędami dietecznymi oraz brakiem aktywności ruchowej. Pierwszym przejawem zaczopowania tętnic jest ból związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Przy zaczopowaniu tętnicy wieńcowej brak dopływu krwi powoduje zawał serca.
Lokalizacja układu hormonalnego.
Układ hormonalny – system gruczołów dokrewnych, za pomocą których są wydzielane do krwi i rozprowadzane po organizmie substancje chemiczne o charakterze akwizytorów, zwane hormonami. Na poziomie głowy : przysadka mózgowa (hormon wzrostu, metabolizmu wody oraz soli), tarczyca (regulacja przemianę materii, aktywność i waga), gruczoły przytarczyczne (pobudliwość układu nerwowego, metabolizm wapnia). Na poziomie tułowia : trzustka (metabolizm cukru), nadnercza (kora- metabolizm węglowodanów i soli oraz rdzeń-kontrola emocji i snu), gruczoły płciowe (jajniki-produkcja estrogenu i progesteronu oraz jądra-produkcja testosteronu). Wiemy, że funkcje sztucznych akwizytorów mogą pełnić substancje chemiczne znajdujące się w przyrodzie lub też uzyskiwane syntetycznie przez przemysł farmaceutyczny. Niektóre farmaceutyki działają jako stymulatory (kofeina, alkohol) bądź depresanty (alkohol w dużych dawkach). Niektóre zmieniają nam stany świadomości (kokaina, opium, heroina) oraz zaburzają umysł i zdrowie fizyczne (trankwilizatory, psychodeliki). Niebezpieczeństwo wynikające ze sztucznego sposobu regulacji stanów psychicznych za pomocą farmaceutyków, narkotyków, alkoholu, nikotyny i kofeiny polega na utracie nad nimi kontroli w postaci nałogu, któremu towarzyszy fizjologiczny imperatyw, przejawiający się głodem. Funkcjonowanie organizmu jest efektem integracyjnej działalności mózgu !!!

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • ostry zespół splataniowy po alkoholu
  • patologia zdrowotna
  • profilaktyka zdrowotna psychologia

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

Patogeneza i epidemiologia.
Wróćmy do naszego pacjenta z tym objawem chęci użycia ostrego narzędzia w celu unieszkodliwienia własnej matki i przyszłej żony
Definicje.
Zaburzenia osobowości.
Leczenie zaburzeń seksualnych.
W związku z tym nie tyle je tłumi, co zamienia
Pochwica Skurcz mięśni otaczających pochwę, powodujący zamknięcie wejścia do pochwy.
Obraz kliniczny zaburzeń seksualnych.
Zaburzenia psychiczne.
Ellis powiada, że tak naprawdę jest coś w. zachowaniu człowieka, co się nazywa schematem ABC.

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 August 10, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna