W momencie zapłodnienia fale jonów wapnia otaczają komórkę jajową. | Psychologia kliniczna

W momencie zapłodnienia fale jonów wapnia otaczają komórkę jajową.

Uruchamia to reakcję enzymatyczną, która uniemożliwia wniknięcie do komórki jakiegokolwiek innego plemnika. Kwas dezoksyrybonukleinowy uwalniany jest z główki plemnika. Jądra plemnika i komórki jajowej łączą się i zamykają DNA w jednej, nowej komórce.
W ten sposób rozwinie się potomek dziedziczący DNA obojga rodziców.
Jest wiele plemników, które zdołały dotrzeć do komórki jajowej, ale nie były zdolne do zapłodnienia. Zwycięzca mógł zostać wyłoniony dzięki temu, że na starcie było 300 milionów zawodników. Szansa zapłodnienia jest tym większa, im więcej plemników zawiera nasienie. Zwycięzca zawdzięcza swój sukces dużej liczbie konkurentów.
Rozwój życia płodowego człowieka
Po mniej – więcej 30 godzinach od zapłodnienia komórka jajowa dzieli się na dwie. Od tego momentu mówimy o zarodku. Po upływie 40 godzin zarodek składa się z 4 komórek, a po 50 godzinach – z 8 komórek (z upływem czasu podziały komórkowe odbywają się coraz szybciej). Zarodek wędruje przez jajowód w kierunku macicy. W trzecim dniu zapłodnienia zarodek wygląda jak Morwy, stąd jego nazwa: morula.
Zarodek jest wtedy prawie tak duży, jak komórka w chwili zapłodnienia. Dzieje się tak, bo komórki powstające w wyniku podziału stają się mniejsze. Komórki zaczynają różnicować swe czynności współpracując ze sobą. Mniej więcej po tygodniu zarodek zwany teraz blastulą zagnieżdża się w wewnętrznej ścianie macicy, gdzie będzie się rozwijał przez 270 dni lub dłużej. Tlen i substancje odżywcze będzie otrzymywał z organizmu matki.
Pierwszy etap w rozwoju ludzkiego organizmu to utworzenie zgrubienia wzdłuż długiej osi zarodka. Zgrubienie to zwane smugą pierwotną tworzy oś centralną zarodka i określa jego lewą i prawą stronę, jego części przednia i tylną. Uważa się, że w tworzeniu smugi pierwotnej odgrywają rolę siły ciążenia Ziemi. W miejscu smugi pierwotnej w dalszych etapach rozwoju powstanie rdzeń kręgowy. Przekonują nas o tym eksperymenty biologiczne przeprowadzone na pokładzie amerykańskiego promu kosmicznego Discovery. Zabrane w Kosmos zarodki kurze obumierały, stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że w warunkach nieważkości nie były one zdolne do wytworzenia smugi pierwotnej umożliwiającej formowanie się organizmu.

Artykuł dotyczy następujących zagadnień:

  • fala wapnia
  • fala wapnia zapłodnienie

Inne tematy, które mogą cię zainteresować:

Rozdział II NIEKTÓRE PROBLEMY TEORII ZACHOWANIA
zespól Gansera--pseudodemencja PSYCHOLOGIA KLINICZNA
chorób afektywnych, schizofrenii, na podłożu zmian organicznych Psychiatra ewentualnie może orzec potrzebę leczenia czy skierowania do szpitala psychiatrycznego.
sowanym otępieniem terapia behawioralna:
reakcja dysocjacyjna-syn, reakcji histerycznej. Sól sałata słowna, fzazozruriw:
paranoja, pwmoia, syn, obłęd: przewlekła psychoza cechująca się usystematyzowanymi urojeniami i innymi objawami psychopatologicznymi (np. zaburzeniami afektu, złudami pamięciowymi, monoideizmem itd. )przy nienaruszonej strukturze osobowości. psychiatria wojskowa, p. wojenna:
niepoczytalność: niemożnosć przypisywania sprawcy czynu zabronionego przez ustawę karną jako czynu zawinionego. objaw, lustra:
libido: termin wprowadzony przezmutyzm,
ewuresis noc Ryzjofobia: jedna z postaci fobii oznaczających lęk przed zachorowaniem na gruźlicę.
baturismus s jąkanie s bulbuties. W schizofrenii występuje często łącznie z--autyzmem.

Chcesz dodać swoje ogłoszenie na Defipedii? Wyślij nam informacje wylistowane w sekcji Dodanie ogłoszenia.

 August 3, 2010 ·  
 Opublikowano w: Psychologia kliniczna