Układ krążenia i jego struktura.

Układ krążenia jest ogromny (tętnice+żyły+tętniczki+naczynia włosowate=prawie 100 tys. km). Średnice naczyń krwionośnych różnią się znacznie (od 2-3 cm do kilku setnych milimetra). Wiąże się z tym zróżnicowanie szybkości przepływu krwi. Małe tętniczki i naczynia włosowate są jak jezioro, w którym ruch jest powolny. Krew nabiera szybkości wpływając do żył gdy wraca do serca. Powolny przepływ krwi w naczyniach włosowatych pozwala przyswoić komórkom składniki odżywcze oraz tlen. Jedną z tajemniczych broni układu krążenia jest zdolność tętniczek do kurczenia się i rozkurczania zgodnie z pożądanym przepływem krwi. Aby umożliwić zwiększony przepływ krwi naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem układu nerwowego lub specjalnych substancji wytwarzanych w tkankach. Jednocześnia przyśpiesza się oddech, aby zapewnić dostateczną dostawę tlenu. Przyśpiesza się też czynność serca. Ważną sprawą jest stan ścian tętnic (gdy są gładkie i czyste – krew przepływa z łatwością).
Mózgowe mechanizmy pracy serca i emocji.
Czynność serca jest procesem autonomicznym, niezależnym. Tajemnica kryje się w komórkach węzła zatokowo-przedsionkowego. Węzeł zatokowy jest jakby naturalnym rozrusznikiem serca. Jest to układ reagujący pracą serca. Komórki regulujące bicie serca mogą być pobudzane również przez układ nerwowy lub przez hormony. Serce i mózg połączone są na wiele sposobów. Myśli, emocje, uczucia mogą wpływać na czynności serca bezpośrednio lub pośrednio (poprzez hormony lub układ nerwowy). Nasze reakcje na doznawane emocje sa zależne od równowagi pomiędzy układami współczulnym a przywspółczulnym.
Patologia i profilaktyka zdrowotna układu sercowo-naczyniowego.
System naczyniowy (tętnice i żyły) staje się często mniej drożny. Tworzą się osady z tłuszczów (cholesterol), z soli wapnia i innych związków chemicznych. Krew z trudem przepływa prze takie wąskie gardło. Zatykająca tętnicę blaszka z ciał tłuszczowych jest otaczana rozrastającymi się komórkami śródbłonka ściany tętnicy. Innym zagrożeniem jest zakrzep w tętnicy zbudowany z krwinek płytkowych, czerwonych i włóknika (zawał serca, udar mózgu). Zakrzep jest wynikiem krzepnięcia krwi w nieodpowiednim czasie i nieodpowiednim miejscu. Złogi mogą się powiększać i ulegać zwapnieniu. Na odkładanie się substancji tłuszczowych ma duży wpływ cholesterol i kilka innych związków chemicznych. Pewne ilości cholesterolu są potrzebne do peawidłowego przebiegu wielu procesów w organiźmie (między innymi jest wykorzystywany do syntezy wielu hormonów oraz witaminy D). Nadmierne ilości cholesterolu są niebezpieczne. Gromadzenie się go może być uwarunkowane skłonnościami dziedzicznymi i błędami dietecznymi oraz brakiem aktywności ruchowej. Pierwszym przejawem zaczopowania tętnic jest ból związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Przy zaczopowaniu tętnicy wieńcowej brak dopływu krwi powoduje zawał serca.